سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-06-18
کد خبر: 9491 |
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۸:۲۰ |
53 بازدید
۰
2
پ

سلفی گرفتن به طور غیرقابل انکاری استانداردهای زیبایی را شکل داده است و تأثیری ماندگار بر درک ما از خود در عصر رسانه های اجتماعی گذاشته است و بر تصویر از خود و اعتماد به نفس ما به صورت مثبت و منفی تأثیر می گذارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هلث نیوز، در عصر گوشی‌های هوشمند و رسانه‌های اجتماعی، جهان شاهد انفجار بی‌سابقه‌ای از سلفی‌ها بوده است، خودنگاره‌هایی که به ویژگی مشخص فرهنگ عامه تبدیل شده‌اند.

این عکس‌های فوری همه‌جا به افراد در هر سنی فرصتی برای ابراز وجود، نمایش سبک زندگی و ارتباط با دیگران به روش‌هایی غیرقابل تصور در یک دهه پیش ارائه می‌دهند.

در سطح زیرین عمل به ظاهر بی‌ضرر ثبت یک پرتره از خود، واقعیت تاریک‌تری نهفته است: تأثیر رسانه‌های اجتماعی بر تصویر بدن

در این مقاله، به کاوش در قلمرو سلفی‌ها خواهیم پرداخت و جنبه‌های مثبت و منفی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

نقش رسانه های اجتماعی در تداوم فرهنگ سلفی

رسانه های اجتماعی نحوه بیان جوانان را متحول کرده است و سلفی ها به بهترین شکل ابراز وجود تبدیل شده اند. از لب‌های رنگ شده گرفته تا ژست‌های کاملاً زاویه‌دار، ما شاهد ظهور فرهنگ سلفی بوده‌ایم که طوفانی از تحسین و حسادت را در بین جوانان سراسر جهان برانگیخته است.

در یک نظرسنجی در بریتانیا، گزارش شده است که میانگین سنی زنان بین ۱۶ تا ۲۵ سال، ۵ ساعت و ۳۶ دقیقه در هفته را صرف عکس های سلفی خود می کند. در حالی که صحت این آمار ممکن است مورد بحث باشد، تأثیر فراگیر فرهنگ سلفی را نمی توان انکار کرد.

چه آن را دوست داشته باشید و چه از آن متنفر باشید، فرهنگ سلفی به طور غیرقابل انکاری استانداردهای زیبایی را تغییر داده است و اثری محو نشدنی بر نحوه درک ما از خود در عصر رسانه های اجتماعی گذاشته است.

شکاف بین تصاویر آنلاین با دقت ویرایش شده و واقعیت می تواند منجر به احساس بی کفایتی و مقایسه با خود شود.

نما در مقابل واقعیت در شبکه های اجتماعی

جذابیت کمال در رسانه های اجتماعی تضاد فاحشی بین نما و واقعیت ایجاد می کند. پیشرفت‌های روزافزون در فناوری به استفاده گسترده از فیلترها، ابزارهای ویرایش عکس و فیلم و دستکاری عکس دامن زده است و استانداردهای دست نیافتنی زیبایی را تداوم بخشیده است. این ابزارها به کاربران این امکان را می دهند که ظاهر خود را به شکل ساختگی بهبود بخشند و تغییر دهند و نسخه ای تحریف شده از ظاهر واقعی خود ایجاد کنند.

پیگیری بی‌وقفه بی‌عیب‌بودن از طریق پیشرفت‌های دیجیتال به ایده‌آل‌های زیبایی غیرواقعی که در رسانه‌های اجتماعی به تصویر کشیده می‌شود، دامن می زند. از آنجایی که جوانان به طور مداوم در معرض این تصاویر ویرایش شده قرار می گیرند، با استانداردی دست نیافتنی مواجه می شوند که باعث ایجاد احساس بی کفایتی و شک به خود می شود.

این ایده‌آل‌های زیبایی غیرواقعی تأثیر عمیقی دارند که منجر به موارد زیر می‌شود:

 • داشتن تصویر بدنی ضعیف از خود
 • آسیب به عزت نفس
 • تصورات تحریف شده از زیبایی

قرار گرفتن مداوم در معرض تصاویر ویرایش شده و بی عیب و نقص، احساس ناامنی و شک به خود را تقویت می کند و فرهنگ نفرت از خود را پرورش می دهد.

داشتن تصویر منفی نسبت به بدن و مسائل مربوط به عزت نفس می تواند از ارزیابی و مقایسه مداوم ظاهر ما از طریق سلفی ناشی شود.

تاثیر بر رفاه و اعتماد به نفس بدن

بیایید با در نظر گرفتن تأثیرات مثبت و منفی آنها بر درک ما از خود و دیگران، تأثیر سلفی ها را بر رفاه و اعتماد به نفس بررسی کنیم.

نکات مثبت

اول از همه، وقتی سلفی می گیرید، خلاقیت خود را نشان می دهید، خود واقعی خود را بیان می کنید و لحظات شادی را ثبت می کنید. این فرصتی است که اجازه دهید شخصیت شما بدرخشد و به آنچه هستید افتخار کنید.

به علاوه، گرفتن سلفی می تواند اعتماد به نفس و دوپامین را در شما افزایش دهد. وقتی عکس های سلفی خود را به اشتراک می گذارید و بازخورد مثبتی از دوستان و فالوورهای خود دریافت می کنید، حس خوبی به شما دست می دهد. این مانند اعتباری است که به شما می گوید: «تو فوق العاده ای!»

سلفی ها همچنین می توانند به تقویت خودپذیری و مثبت بودن بدن کمک کنند. با گرفتن عکس از خود و به اشتراک گذاری آنها، ظاهر منحصر به فرد خود را تحسین می گیرید و آن استانداردهای زیبایی غیر واقعی را به چالش می کشید. همه چیز این است که بدن خود را در آغوش بگیرید و بگویید: «این من هستم و من همان طور که هستم زیبا هستم.»

نکات منفی

فرهنگ سلفی جنبه تاریکی دارد که می تواند به طور قابل توجهی بر رفاه و اعتماد به نفس و حس فرد نسبت به بدن خود تأثیر بگذارد. پیگیری بی وقفه یک سلفی عالی می تواند به وضعیت روحی و عاطفی ما آسیب برساند و عزت نفس و تصویر بدن ما را تضعیف کند.

مبارزه برای حمایت از آرمان های پذیرفته شده اجتماعی در مورد زیبایی منجر به ارزیابی دائمی خود، مقایسه و احساس بی کفایتی می شود. این چرخه مضر حتی می‌تواند تا حدی افزایش یابد که اختلال بدشکلی بدن ایجاد شود، جایی که کسی روی نقص‌های درک شده وسواس پیدا می‌کند.

ایده‌آل‌های زیبایی غیرواقعی که از طریق دستکاری عکس به تصویر کشیده می‌شوند به نارضایتی از ظاهر طبیعی ما دامن می زنند و تلاشی بی‌پایان برای رسیدن به کمالی دست نیافتنی را تداوم می‌بخشند. جستجوی اعتبار خارجی از طریق لایک ها و نظرات بیشتر باعث تضعیف عزت نفس می شود و آسیب پذیری و شکنندگی ایجاد می کند که به تایید دیگران وابسته می شود.

۸ نکته برای هماهنگی سلفی و رسانه های اجتماعی

می توان با حفظ تعادل سالم، از هنر سلفی گرفتن لذت برد. با رعایت این ۸ نکته، می‌توانید به طور موثری عادات رسانه‌های اجتماعی و سلفی‌های خود را مدیریت کنید تا تجربه‌ای مثبت و رضایت‌بخش‌تر داشته باشید.

 1. مرزها تعیین کنید: برای خود محدودیت زمانی برای استفاده از رسانه های اجتماعی و زمان ویرایش و ارسال عکس های سلفی خود تعیین کنید. به یاد داشته باشید که زندگی آنلاین خود را با سرگرمی ها و تعاملات واقعی متعادل کنید.
 2. احساسات خود را تنظیم کنید: به احساسی که رسانه های اجتماعی در شما ایجاد می کنند توجه کنید. اگر به شما استرس می‌دهد یا مضطرب می‌شوید، استراحت کنید و کاری انجام دهید که خلق و خوی شما را بالا ببرد.
 3. فید خود را انتخاب کنید: حساب‌هایی را دنبال کنید که به شما انگیزه و الهام می‌دهند. اگر حساب‌هایی وجود دارد که اعتماد به نفس شما را پایین می‌آورد یا باعث می‌شود خودتان را با دیگران مقایسه کنید، آن‌ها را لغو فالو یا بی‌صدا کنید. اطراف خود را با انرژی مثبت احاطه کنید.
 4. سلفی معنی دار بگیرید: از سلفی ها به عنوان راهی برای ابراز وجود و تجلیل از شخصیت خود استفاده کنید. عکس‌هایی بگیرید که ویژگی‌ها، دستاوردها و لحظات خاص شما را ثبت می‌کنند.
 5. واقعی باشید: سعی نکنید در تصور دیگران از زیبایی قرار بگیرید. خود واقعی خود را در آغوش بگیرید و اجازه دهید سلفی هایتان زیبایی و فردیت طبیعی شما را به رخ بکشند.
 6. از رسانه های اجتماعی فاصله بگیرید: از رسانه های اجتماعی فاصله بگیرید و هر از چند گاهی سلفی بگیرید. به خودتان زمان بدهید تا استراحت کنید، از فعالیت های آفلاین لذت ببرید و از خودتان مراقبت کنید.
 7. اعتماد به نفس خود را تقویت کنید: به یاد داشته باشید که ارزش شما با لایک و کامنت مشخص نمی شود. روی دوست داشتن و پذیرش خود تمرکز کنید. قدردان ویژگی های درونی و رشد شخصی خود باشید.
 8. تعاملات ذهنی: مراقب نحوه تعامل خود در رسانه های اجتماعی باشید. احساس مثبت، مهربانی و حمایت را به دیگران نیز منتقل کنید. از پلتفرم خود برای ارتباط معنادار با دیگران و ایجاد تأثیر مثبت استفاده کنید.

با پیروی از این نکات، می‌توانید تجربه خود را در رسانه‌های اجتماعی کنترل کنید، سلامتی خود را پرورش دهید و از جنبه قدرتمند سلفی لذت ببرید.

عکس‌های سلفی و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند تأثیرات مثبت و منفی بر سلامت و اعتماد به نفس بدن ما داشته باشند. با شناخت خطرات بالقوه و اجرای شیوه‌های آگاهانه، می‌توانیم از قدرت سلفی‌ها برای ابراز خود، پذیرش خود و ارتباطات معنادار استفاده کنیم.

ایجاد تعادل، ایجاد یک رابطه سالم با سلفی و رسانه های اجتماعی که سلامت ذهنی و عاطفی ما را در اولویت قرار می دهد، ضروری است. به یاد داشته باشید، شما این قدرت را دارید که در دنیای سلفی ها و رسانه های اجتماعی با شرایط خود حرکت کنید، زیبایی منحصر به فرد خود را در آغوش بگیرید و خود واقعی خود را دوست داشته باشید و تحسین کنید.

 

منبع: سلامت نیوز

لینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه تاب آوری ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.