سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-06-18
کد خبر: 6202 |
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۸:۲۱ |
101 بازدید
۰
2
پ

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس، گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح دو فوریتی کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی را بررسی کرده و ماده ۸ این طرح را به تصویب رساندند.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس، گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح دو فوریتی کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی را بررسی کرده و ماده ۸ این طرح را به تصویب رساندند.

برای اولین بار شکایت مستأجر از مالک امکانپذیر شد

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، شورای عالی مسکن مکلف شد هر ساله نسبت به تعیین سقف یا میزان افزایش اجاره بهای مسکن اقدام کند و در صورت دریافت اجاره بیشتر، مستأجر می‌تواند از مالک شکایت کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس، گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح دو فوریتی کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی را بررسی کرده و ماده ۸ این طرح را به تصویب رساندند.

جواد سادات فیرزنی مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی درخصوص طرح ساماندهی زمین و مسکن و اجاره بها به مهر گفت: طبق مصوبه مجلس دولت مجاز شده است که سقف اجاره بها در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر را تعیین کند.

وی در ادامه افزود: طبق ماده ۸ این مصوبه در صورتی که مالکین از مستأجران اجاره بیشتری دریافت کنند مستأجر می‌تواند از مالک شکایت و اجاره را طبق قانون پرداخت کند و از سوی دیگر مالک نیز برای دریافت اجاره بهای بیشتر جریمه خواهد شد.

مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی در خصوص اینکه این قانون از چه زمانی اجرایی خواهد شد گفت: به محض ابلاغ از سوی شورای نگهبان این قانون توسط وزارت راه و شهرسازی اجرایی خواهد شد مستأجران می‌توانند از این قانون استفاده کنند.

امید به خانه دار شدن با فروش متری مسکن در بورس افزایش یافت

در حالی خرید خانه در تهران دیگر رویاست اما فروش متری مسکن در بورس کمی امیدها را بالا برده است.

در شرایط که امید به خانه دار شدن برای قشر کارمند بسیار پایین است شهرداری راه حل قدیمی را دوباره احیا کرد و مکانیزیم فروش متری مسکن یا همان اوراق سلف را پیشنهاد کرد.

طرح خرید و فروش متری مسکن در بورس و خرید سهام زمین متری که از مدت‌ها پیش مطرح شده بود و هیچگاه به سرانجام نرسید، حالا دوباره به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شده است.

اخیراً مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، اعلام کرد که مصوبه فقهی فروش متری مسکن در بورس (فروش اوراق موازی سلف اسلامی) اخذ شده و این موضوع در هیئت مدیره بورس در حال پیگیری است و به محض ابلاغ دستورالعمل مربوطه، شهرداری تهران جز اولین مجموعه‌هایی است که اولین عرضه در قالب این نوع فروش را عملیاتی می‌کند.

هدایت همچنین افزود که اولین پروژه برای این موضوع در هلال احمر (نواب) با تعداد ۲۰۰ واحد در نظر گرفته شده و اگر نهایتاً فرد خریدار خواست بفروشد، در آخر پروژه به قیمت روز می‌فروشد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در اشاره به قیمت متری مسکن در این طرح، بیان کرد که قیمت پایه را کارشناس بورس مشخص می‌کند. به گفته او، کنترل تورم و جذب نقدینگی در جامعه، رشد تولید مسکن و ساخت مسکن استطاعت پذیر سه هدف اجرای فروش متری زمین است.

بسته تشویقی نوسازی در ۴۰ شهر اجرایی شد

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اعلام اینکه بسته تشویقی نوسازی در ۴۰ شهر کشور اجرایی شد از رشد ۳۰۰ درصدی صدور پروانه در شهر تهران با اجرای بسته تشویقی خبر داد.

محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از تکمیل و بهره‌برداری از ۳۰ هزار واحد نوسازی شده در بافت فرسوده تا پایان امسال خبر داد و گفت: در برنامه نهضت ملی مسکن در بافت‌های فرسوده نوسازی ۶۰۰ هزار واحد برای چهار سال دولت سیزدهم سیاستگذاری شد که با مشوق‌های برنامه‌ریزی شده از جمله بسته تشویقی ۱۹ بندی نوسازی بافت‌های فرسوده انتظار است تا نوسازی در بافت‌ها سرعت ویژه‌ای پیدا کند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با تاکید بر اینکه در بافت فرسوده برخلاف بخش‌های دیگر نهضت ملی، مالکیت زمین و املاک از آن مردم است و دولت بستر کار را فراهم می‌کند، توضیح داد: با توجه به اینکه میدان کار در دست بخش خصوصی و مالکیت از آن مردم است راهبرد ما مردمی‌سازی با تدوین بسته تشویقی مؤثر و رفع موانع کار است.

آئینی تصریح کرد: در موضوع بسته‌های تشویقی، بسته اداری کار، مجوزها، تخفیف‌ها و تسریع در صدور آنها، تسیهلات مالی و همچنین بسته ۱۹ بندی شهرسازانه در حال پیگیری است.

تعاونی‌های خوش سابقه به کمک نهضت ملی می آیند

ارسلان مالکی از انعقاد تفاهم‌نامه مشترک این سازمان با معاونت امور تعاون وزارت کار، تعاون و امور اجتماعی برای ساخت مسکن با استفاده از توان تعاونی‌های دارای صلاحیت و خوش‌سابقه خبر داد.

«ارسلان مالکی» با اشاره به عزم دولت برای استفاده از همه ظرفیت‌های موجود برای ساماندهی متقاضیان و تأمین مسکن آنان، گفت: در این تفاهم‌نامه به دنبال این هستیم تا از تعاونی‌های دارای صلاحیت و خوش‌سابقه در ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن و اتمام پروژه‌های باقی‌مانده مسکن مهر استفاده کنیم.

وی افزود: استفاده از زمین‌های تعاونی‌های مسکن در کشور و ایجاد بسترهای لازم برای حمایت دولت از این تعاونی‌ها برای ساخت مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن، از جمله اهداف این تفاهم‌نامه است.

وی بر عزم دولت بر اتمام پروژه‌های باقی‌مانده مسکن مهر نیز تاکید کرد و ادامه‌داد: با کمک به مدیریت تعاونی‌ها، استفاده از ظرفیت قانونی برای تشکیل جلسات مجمع تعاونی‌ها و کمک به حسابرسی آنها و همچنین استفاده از ظرفیت صندوق ملی مسکن، درصددیم تا واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر را به زودی تکمیل کنیم.

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن خاطرنشان‌کرد: به‌زودی کارگروه مشترکی برای راهبری و ایجاد زمینه اجرای این تفاهم‌نامه تشکیل خواهد شد.

سایت علی بابا فعلاً تعلیق شد

معاون سازمان هواپیمایی کشوری در مورد تعلیق سایت علی بابا گفت: این سایت به دلیل رعایت نکردن در بخش قیمت‌ها و تا اتمام راستی آزمایی تعلیق خواهد بود.

معاون سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعلیق سایت علی بابا به خبرنگار مهر گفت: این سایت به دلیل رعایت نکردن در بخش قیمت‌ها و تا اتمام راستی آزمایی تعلیق خواهد بود. سازمان هواپیمایی با گرانفروشان شوخی ندارد و برخورد قاطع خواهد داشت.

وی در ادامه درخصوص چرایی فعالیت این سایت با وجود تعلیق گفت: تعلیق کردن سایت چند روز طول خواهد کشید چرا که به صورت سیستمی این عملیات انجام می‌شود.

معاون سازمان هواپیمایی کشور شب گذشته در صفحه شخصی خود نوشت: مجوز مجموعه خدمات مسافرت هوایی و گردشگری سفرهای علی بابا به علت بی توجهی به تذکرات و ادامه روند گرانفروشی تعلیق شد.

ریزش قیمت در بازار مسکن

آمارها در بازار مسکن نشان می‌دهد که قیمت واحدهای مسکونی در هفته گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته است.

هفته گذشته رئیس انجمن انبوه سازان تهران اعلام کرد که قیمت مسکن ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است و این امر به دلیل کم شدن تقاضا ایجاد شده است.

اما مرکز پژوهش‌های مجلس در یک برش پنج‌ساله از بازار مسکن، با استناد به آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، اعلام کرده است که هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه تهران از آذرماه ۹۶ تا آذرماه ۱۴۰۱، از ۵ میلیون و ۸۸ هزار تومان به ۴۸ میلیون و ۷۳ هزار تومان رسیده است. بر این اساس، مسکن در کلانشهر تهران شاهد رشدی حدود ۹۵۰ درصدی بوده، حال آنکه در همین بازه زمانی پنج‌ساله، حداقل دستمزد نیروی کار که از سوی دولت تعیین می‌شود، حدود ۶۰۰ درصد افزایش داشته و از یک میلیون و ۱۲۵ هزار تومان به ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان رسیده است. این آمار منتشر شده مربوط به آذرماه سال گذشته است و از آن ماه تا به امروز هیچ آماری در بخش مسکن منتشر نشده است.

برخی از کارشناسان در این مدت معتقد بودند که قیمت مسکن ادامه روند افزایشی خود را خواهد داشت اما در هفته گذشته به دلیل روند کاهش قیمت ارز، قیمت مسکن نیز روند کاهشی پیدا کرد.

افزایش حجم ترانزیت، پروازها و تجارت بین ایران و روسیه

وزیر راه و شهرسازی گفت: موافقتنامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا از عوامل تسهیل کننده روابط اقتصادی است.

مهرداد بذرپاش در ابتدای سخنان خود در مراسم روز ملی روسیه که سه‌شنبه ۲۳ خردادماه در سفارت این کشور در تهران برگزار شد، روز ملی روسیه را به دولت و ملت روسیه تبریک گفت و روابط دو کشور ایران و روسیه را دارای سابقه‌ای دیرینه همراه با فراز و نشیب‌های بسیار دانست.

وزیر راه و شهرسازی گفت: امروزه روابط دو کشور در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی روند رو به رشدی در پیش گرفته است.

وی افزود: سفرهای متقابل هیئت‌های عالیرتبه دولتی و بخش خصوصی، افزایش حجم مبادلات بازرگانی، افزایش سرمایه‌گذاری متقابل، تنوع در سبد کالاهای صادراتی و وارداتی، افزایش حجم ترانزیت و طرح‌های اقتصادی مشترک و افزایش تعداد پروازهای مستقیم بین شهرهای مختلف دو کشور از جمله موارد قابل ذکر در این راستا است.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: برای تقویت زیرساخت‌های حمل و نقل و ترانزیت جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی و ایجاد ارتباطات مالی و بانکی آینده رو به رشدی را متصور هستیم.

به گفته بذرپاش، هماهنگ سازی استانداردها، تسهیل و افزایش تجارت کالا و خدمات، بهره گیری از تجارب و ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور برای تأمین بازارهای یکدیگر و حضور در بازارهای ثالث و همچنین در حوزه کسب کارهای نوپا مبتنی بر فناوری‌های نوین اقدامات مؤثری نیز در جریان است و این روابط، چشم انداز مثبت و روشنی دارند.

بانک‌ها مالک بخش اعظم ۳۰۰۰ ملک موجود در کشور

مشاور وزیر در امور مسکن و شهرسازی گفت: بر اساس آمار ۳۰۰۰ ملک در کشور وجود دارد که مالکان آنها هر کدام حدود ۱۰۰ خانه داشتند و بخش اعظم آن مربوط به ۳ بانک است.

ابوالفضل نوروزی معاون وزیر راه و شهرسازی در برنامه تهران ۲۰ با موضوع آشفتگی بازار مسکن و اجاره بها، گفت: ما در وزارت راه و شهرسازی دو راهبرد اساسی را برای اجاره بها پیش می بریم که راهبرد اول تعادل ایجاد کردن بین عرضه و تقاضای زمین و مسکن است. دولت در تلاش است تولید مسکن در کشور را افزایش دهد. ریشه مشکل مسکن در کشور پایین بودن تولید مسکن و شکاف جدی عرضه و تقاضا است. دولت قبل فقط ۴۵۰ هزار واحد مسکونی ساخت در حالی که باید سالی یک میلیون واحد مسکونی ساخته می‌شد.

نوروزی افزود: بر اساس قانون مجلس دولت باید زیرساخت‌های ساخت مسکن را فراهم کند تا سایر بخش‌ها اقدام به تولید مسکن کنند. دولت از ابتدای شروع به کارش ساخت یک میلیون و سیصد هزار واحد مسکونی در پروژه‌های مختلف را شروع کرده است.

جلوگیری از الحاق زمین به شهرها باعث گرانی مسکن شده است

یک کارشناس مسکن گفت: جلوگیری از الحاق زمین به شهرها باعث گرانی مسکن شده است.

علیرضا قربانی، کارشناس مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به طرح جامع و تفصیلی شهری گفت: در دوران پهلوی به منظور مدیریت و گسترش شهرها دو طرح جامع و تفصیلی تدوین شد. در طرح جامع، محدوده و حریم شهرها به منظور ساخت و ساز مسکونی مشخص می‌شود.

وی افزود: یکی از دلایل مشخص کردن حریم برای شهرها محدود کردن آن به منظور جلوگیری از ساخت و ساز بوده است. همچنین از طریق تدوین طرح جامع کاربری‌های مختلف در شهرها و پهنه‌های آن مشخص می‌شود، به طور مثال از طریق این طرح متوجه می‌شویم در هر شهر چه مقدار زمین مسکونی و تجاری وجود دارد.

قربانی در خصوص طرح تفصیلی گفت: طرح تفصیلی تفسیر کننده طرح جامع است به این معنا که به طور جزئی مشخص می‌کند که در هر محدوده از شهر چه کاربری وجود داشته باشد.

به گفته وی فرض کنید فردی ملکی دارد که از طریق طرح تفصیلی مشخص شده که تجاری است، در این صورت به او اجازه ساخت و ساز مسکونی به واسطه طرح تفصیلی داده نمی‌شود.

هزینه‌های توسعه افقی شهرها کمتر از هزینه‌های توسعه عمودی است

یک کارشناس مسکن گفت: هزینه‌های توسعه افقی بیشتر از هزینه‌های توسعه‌های عمودی نیست و این مسکن‌ها مزایایی دارند که در ساختمان‌های عمودی وجود ندارد.

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: هزینه‌های توسعه افقی بیشتر از هزینه‌های توسعه‌های عمودی نیست و اگر هزینه‌های بلندمدتی لحاظ شود، هزینه‌های توسعه افقی به‌مراتب کمتر از هزینه‌های توسعه عمودی خواهد بود.

حمید رضا آرامی دبیر کارگروه عمران و شهرسازی مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره اهمیت پیش رفتن به سمت ساخت خانه‌های یک طبقه و حیاط دار به جای آپارتمان سازی گفت: مسکن و توسعه محیط‌های سکونت گاهی در ایران از دهه چهل تاکنون دچار چالش‌ها و معضلات عمده‌ای بوده و برای بهبود آن در این سال‌ها، رویکردها و راه کارهای مختلفی تجربه شده است. ازدحام جمعیت در کلان شهرها و رفتن به سمت آپارتمان سازی باعث تضعیف بنیان خانواده و کاهش آرامش در بین خانواده‌ها شده است.

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه تاب آوری ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.