سه شنبه, ۵ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-06-25
کد خبر: 6483 |
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۸:۵۲ |
102 بازدید
۰
3
پ

درحالی که مدتها از تفاهم نامه واگذاری مسابقات رشته اسکی کوهستان به فدراسیون اسکی و ورزش های زمستانی و کسب عضویت در فدراسیون جهانی می گذرد اما همچنان ورزشکاران این رشته بلاتکلیف هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسکی تورینگ یا اسکی کوهستان رشته ترکیبی است از سه رشته اسکی آلپاین یا اسنوبرد، اسکی صحرانوردی و صعود همراه با اسکی است که در پیست‌ها و محیط‌های مناسب که برف کافی جهت اسکی آلپاین یا اسنوبرد را دارد انجام می‌شود. رشته‌ای که علیرغم رشد مقطعی در زمانی نسبتاً کوتاه حالا در بلاتکلیفی عجیبی به سر می‌برد و ظاهراً توجه هیچ مسئولی در وزارت ورزش را هم به خود جلب نکرده است.

این رشته برای اولین بار از سال ۲۰۲۰ در المپیک زمستانی جوانان لوزان سوئیس قرار گرفت و در سال ۲۰۲۶ برای نخستین بار در المپیک زمستانی بزرگسالان برگزار می‌شود، شاید همین دلیل و بهانه محکمی باشد برای پایان بی توجهی‌ها به ورزشکاران بلاتکلیف و محق این رشته که رؤیای المپیکی شدن را از سال‌ها پیش در سر دارند.

رشته اسکی تورینگ در ایران قدمت چندین ساله دارد، مدتها زیر مجموعه فدراسیون کوهنوردی بود که البته نتایج چشم گیری در مسابقات برون مرزی نداشت اما پس از آشنایی ملی پوشان فدراسیون اسکی با این رشته تمامی سکوها به ورزشکاران فدراسیون اسکی تعلق گرفته و حتی نتایج قابل قبولی در مسابقات برون مرزی هم کسب شد و بسیاری از فعالان این رشته خواستار انتقال آن به فدراسیون اسکی شدند.

کسب دو عنوان قهرمانی سید حسین صید عضو تیم ملی اسکی آلپاین و چمن، کسب دو عنوان قهرمانی و یک نایب قهرمانی نوید مقدید عضو تیم ملی اسکی آلپاین و اسکی چمن، کسب عنوان نایب قهرمانی توسط ابولفضل ساوه ای عضو تیم ملی اسکی صحرانوردی در مسابقات کاپ روسیه، کسب دو عنوان قهرمانی و یک نایب قهرمانی ابوالفضل عضو تیم ملی اسکی صحرانوردی، کسب عنوان نایب قهرمانی علی کلهر عضو تیم ملی اسکی آلپاین و اسکی چمن و کسب دو عنوان سومی محسن ساوه ای از مربیان رسمی فدراسیون اسکی و امداد و نجات پیست اسکی دیزین در مسابقات قهرمانی آسیا و کسب دو عنوان قهرمانی ویک نایب قهرمانی ابوالفضل ساوه ای عضو تیم ملی اسکی در مسابقات کاپ آسیا بخشی از این مدال آوری ها و افتخارات ورزشکاران این رشته بود.

مدتی بعد از این افتخارات قهرمانان این رشته برای شرکت در مسابقات داخلی موظف به پرداخت هزینه شدند، دریافت هزینه نسبتاً بالا جهت فعال سازی عضویت برای حضور در مسابقات بین المللی، اعزام با هزینه‌های شخصی، عدم حمایت فدراسیون برای خرید لوازم اسکی برای ورزشکاران و حتی پرداخت هزینه اقامت و اردوهای تیم ملی توسط بعضی از ورزشکاران تیم ملی تنها بخشی از مشکلات پر شمار ورزشکاران این رشته بود.

بسیاری تنها رسالت فدراسیون کوهنوردی در این رشته را حفظ برنامه‌های آموزشی و توریستی آن عنوان می‌کردند، تا جایی که جمع زیادی از ورزشکاران مجدداً طی نامه‌ای به فدراسیون اسکی و وزارت ورزش و جوانان خواهان انتقال آن به این فدراسیون شدند.

پس از کشمکش‌های فراوان در سال ۱۳۹۹ تفاهم نامه‌ای بین دو فدراسیون اسکی و کوهنوردی منعقد و قرار شد فدراسیون اسکی مسئولیت برگزاری مسابقات را بر عهده بگیرد و پس از یک یا دوسال عضویت فدراسیون جهانی را هم دریافت کند و فدراسیون کوهنوردی نیز مسئولیت آموزش این رشته را عهده دار باشد اما با وجود گذشت سه سال و برگزاری رقابتهایی مستمر در این رشته از سوی فدراسیون اسکی و ورزش‌های زمستانی همچون اردوی استعدادیابی جوانان، برگزاری مسابقات انتخابی المپیک برای جوانان جهت اعزام به المپیک جوانان سوئیس ۲۰۲۰، برگزاری مسابقات لیگ در سه ماده مختلف در زمستان ۱۳۹۹، اعزام تیم ملی جوانان به مسابقات المپیک لوزان، برگزاری مسابقات آماتوری در دیزین و دربندسر در سال ۱۴۰۰، برگزاری مسابقات در دو ماده مختلف در سال ۱۴۰۱ توسط فدراسیون اسکی و ورزش‌های زمستانی همچنان حق عضویت در فدراسیون جهانی در اختیار این فدراسیون قرار نگرفته است. در سایت فدراسیون جهانی به جای نام یک فدراسیون یا انجمن، یک ایمیل شخصی مندرج شده است که بسیاری آن را منتسب به برگزار کننده تورهای تفریحی می‌دانند.

آنچه بدیهی است بلاتکلیفی موجود و عدم واکنش وزارت ورزش و جوانان به وضعیت ورزشکاران این رشته و سرگردانی آنها در دو فدراسیون اسکی و کوهنوردی نتیجه‌ای جز عقب‌گرد این رشته نخواهد داشت. وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولی ورزش می‌بایست هرچه سریع‌تر نسبت به واگذاری کامل این رشته به تنها یک فدراسیون، عضویت جهانی آن فدراسیون به نمایندگی از این کشور و بررسی برنامه ریزی موجود برای رقابتهای پیش رو در این رشته به ویژه المپیک ۲۰۲۶ اقدام کند.

رشته‌ای که دارای ظرفیت عظیم مدال آوری در بعد قهرمانی است و می‌تواند نقطه امیدی برای فدراسیون اسکی و ورزش‌های زمستانی باشد تا فاصله نسبتاً زیاد خود با کشورهای صاحب نام در دیگر رشته‌های موجود را با برنامه ریزی و درخشش در این رشته پوشش دهد.

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه تاب آوری ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.