شنبه, ۲ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-06-22
کد خبر: 6684 |
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۱ |
126 بازدید
۰
3
پ

رئیس دانشگاه حسن الدین ماکاسار اندونزی گفت: ما از ایران آموخته‌ایم که چطور تحریم‌ها باعث توقف این کشور نشده و در زمینه‌های علم و فناوری پیشرفت‌های خوبی داشته‌اید.

به گزارش خبرگزاری مهر، هیأت دانشگاه حسن‌الدین ماکاسار اندونزی، چهارشنبه ۲۴ خرداد از دانشگاه رازی بازدید کردند.

هیأت دانشگاه حسن‌الدین در بدو ورود، مورد استقبال مسئولان دانشگاه قرار گرفته و در نشست مشترک با حضور محمدنبی احمدی رئیس دانشگاه رازی، مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی و جمعی از مدیران دانشگاه حضور یافتند.

در این نشست، هیأت دانشگاه حسن‌الدین ماکاسار اندونزی متشکل از دکتر جمال‌الدین جومپا (رئیس دانشگاه حسن الدین ماکاسار)، دکتر آدی مولانا (معاون بخش همکاری، نوآوری، کارآفرینی و تجاری)، دکتر ساودی محمد (مسؤول دفتر ریاست دانشگاه)، دکتر سوپراتمان (مدیر شبکه تلویزیونی)، دکتر اکا ساسترا (عضو هیأت علمی و مشاور وزیر سرمایه‌گذاری اندونزی) و دکتر جلوسی نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حضور داشتند.

در ابتدا، امین زارع مدیر حوزه ریاست دانشگاه رازی ضمن خیرمقدم به میهمانان ابراز امیدواری کرد که هیئت دانشگاه اندونزی سفری پربار و اقامتی خاطره‌انگیز را در کرمانشاه داشته باشند.

وی ادامه داد: دو کشور ایران و اندونزی ویژگی بسیار خاص و برجسته‌ای در جهان اسلام دارند؛ اندونزی به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور اسلامی و ایران به عنوان یکی از قدرت‌های نوظهوری که در عرصه جهان مطرح است، می‌توانند به عنوان دو ستون بسیار محکم در پیشبرد تمدن نوین اسلامی نقش‌آفرینی کنند.

زارع افزود: در فرمایشی از امام اول شیعیان حضرت علی (ع) آمده است؛ «العلم سلطان»؛ در حقیقت علم، قدرت‌آفرینی و سلطه ایجاد می‌کند. باور ما این است که دوستی و همکاری بیشتر دو کشور ایران و اندونزی می‌تواند منافع بسیار مفید و بزرگی را برای جهان اسلام به ارمغان آورد.

در ادامه، محمد نبی احمدی رئیس دانشگاه رازی گفت: ما قرابت ویژه‌ای با کشور دوست و مسلمان اندونزی داریم، اگرچه دانشگاه رازی این ارتباط را با تمام دانشگاه‌های دنیا دنبال می‌کند اما ارادت ویژه‌ای به کشورهای مسلمان، دوست و برادر دارد. انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ شکل گرفت و ایران اسلامی موضوع اتحاد، همبستگی، همدلی و همراهی ویژه نسبت به کشورهای مسلمان را دنبال می‌کند.

رئیس دانشگاه رازی ادامه داد: علم مانند نور، قدرت و توانایی است. ما خواستار این هستیم که این نور، قدرت و توانایی یکپارچه شود تا ضمن اینکه تمام ظرفیت‌های دانشگاه برای پیشرفت کشور دوست، برادر و مسلمان اندونزی در خدمت قرار گیرد، از توانایی‌های کشور مسلمان اندونزی برخوردار شویم.

ضرورت همگرایی و وحدت ویژه با کشورهای مسلمان

احمدی افزود: آرمان گرایی ازویژگی‌های انقلاب اسلامی ایران است. یکی از آرمان‌های انقلاب؛ ستم‌ناپذیری و ظلم‌ستیزی نسبت به تمام کشورهای دنیا به خصوص در برابر استکبار جهانی است. دنیای استکبار امروز از علم ویژه‌ای هم برخوردار است، اما نوع جهانبینی آنها با نوع جهانبینی ما متفاوت است، آنها به دنبال غارت منابع مسلمانان در اقصی نقاط جهان هستند اما ما به دنبال خدمت به بشریت در اقصی نقاط جهان هستیم. فلذا برای تحقق این موضوع؛ نیاز به همگرایی و وحدت ویژه با کشورهای مسلمان داریم.

توسعه همکاری‌های دوجانبه از طریق دیپلماسی علمی

وی در ادامه به زمینه‌های همکاری مشترک دانشگاه رازی و دانشگاه حسن الدین ماکاسار اندونزی اشاره کرد و گفت: این همکاری‌ها می‌تواند زوایای مختلفی داشته باشد که یکی از محورها تبادل دانشجو است، اما ظرفیت‌های دیگری مانند موضوع دیپلماسی علم نیز حائز اهمیت است؛ در این راستا می‌توان در قالب ایجاد مجلات علمی مشترک از جانب دو دانشگاه با هیئت تحریریه‌های مشترک، همکاری لازم دنبال شود. دفتر امور همکاری‌های علمی بین‌الملل دانشگاه رازی موظف می‌شود که زمینه‌های سرمایه‌گذاری مورد نظر دانشگاه حسن الدین را دریافت و در این زمینه مطالعات را انجام و مکاتبات مربوط به آن را در اختیار مسئولان این دانشگاه قرار دهد.

احمدی ادامه داد: دانشگاه رازی مجموعه‌ای گسترده با ۱۷ دانشکده و برخوردار از تخصص‌های مختلف است. امیدواریم تعاملات و همکاری ویژه با دانشگاه حسن الدین در زوایای گسترده‌تر و با دستور کارهای مشخص و عملیاتی دنبال شود.

در ادامه این بازدید دکتر جمال الدین جومپا رئیس دانشگاه حسن الدین ماکاسار در سخنانی افزود: برای ما افتخار بزرگی است که در دانشگاه رازی توسط رئیس محترم دانشگاه و دیگر مدیران این مجموعه مورد استقبال قرار گرفتیم. جامعه ایرانی حاضر در اندونزی جامعه خیلی بزرگی نیست. ما احساس خوبی از حضور در دانشگاه رازی داریم، در دانشگاه حسن الدین نیز یک مرکز ایران‌شناسی فعالیت می‌کند.

جومپا گفت: متأسفانه در اندونزی دیدگاه مردم نسبت به کشور ایران تحت تأثیر رسانه‌های غربی بوده اما به این نتیجه رسیدیم که تصویری که از ایران در کشورهای دیگر مخابره می‌شود تصویر مخدوشی است که تحت تأثیر رسانه‌های غربی قرار دارد و آنچه که ما دیدیم بسیار بهتر از آن چیزی بود که شنیده بودیم.

از طریق دیپلماسی علمی با ایران همکاری می‌کنیم

وی افزود: برای من بسیار جالب و قابل احترام است که شما در ابتدای جلسات قرائت قرآن دارید کما اینکه در ابتدای جلسات ما قرائت قرآن جزو برنامه‌ها است. ما معتقدیم از طریق دیپلماسی علمی باید با همدیگر مرتبط شویم و در زمینه‌های تبادل دانشجو و هیئت‌های علمی سعی کنیم بر اساس واقعیت موجود عمل کنیم نه آنچه که در تبلیغات و پروپاگاندای رسانه‌های غربی است. در اندونزی ۲۷۵ میلیون جمعیت داریم که ۹۰ درصد از این جمعیت مسلمان هستند. در عین حال در اندونزی اقلیت‌ها در آزادی کامل به مراسمات مذهبی خود می‌پردازند و هیچ محدودیتی برای آنها وجود ندارد و در کنار همدیگر زندگی مسالمت آمیز داریم.

جومپا ادامه داد: ایران کشور قدرتمندی است. ما از ایران آموخته‌ایم که چطور تحریم‌ها باعث توقف این کشور نشده و در زمینه‌های علم و فناوری پیشرفت‌های خوبی داشته‌اید. زمان آن رسیده که برادران و خواهران دو کشور در کنار هم قرار بگیرند تا دنیا را جای بهتری برای زندگی داشته باشیم. از دولت جمهوری اسلامی ایران هم تشکر می‌کنیم که به ما پیشنهاد داد در سفر به این کشور، از دانشگاه رازی نیز بازدید داشته باشیم.

وی افزود: متأسفانه تا این لحظه به خاطر فاصله جغرافیایی، مسائل سیاسی و دیدگاهی که از کشور ایران مخابره شده ما شانس همکاری‌های نزدیک با ایران را نداشتیم اما از هم‌اکنون می‌توانیم شروع کنیم و امیدواریم که نسل‌های بعدی دو کشور با تعامل و همکاری، بسیار به هم نزدیک‌تر باشند و در دنیا مفید واقع شوند. مطمئن هستم که این مسیر ساده نیست و نیاز به انگیزه و تلاش بسیاری دارد. دانشگاه حسن الدین ۱۷ دانشکده دارد، در گام اول می‌توانیم تبادل دانشجو داشته باشیم، در مرحله بعد موضوعاتی مانند راهنمایی مشترک پایان‌نامه‌ها، پروژه‌های تحقیقاتی و نشریات مشترک را دنبال کنیم.

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه تاب آوری ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.