شنبه, ۲ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-06-22
کد خبر: 6043 |
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۷:۵۱ |
86 بازدید
۰
6
پ

بخش مهمی از جوانان، تمنای آن را دارند که صدای‌شان -آن‌گونه که هست و نه آن‌گونه که باید یا مطلوب به‌نظر می‌رسد- به رسمیت شناخته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شماره ششم نشریه «اندیشه آینده» منتشر شد. این نشریه در شماره جدید خود به بررسی مفهوم طردشدگی و اضلاع آن و آسیب‌های اجتماعی برآمده از جدا افتادگی و نادیده‌انگاشته‌شدن پرداخته است.

«اندیشه آینده» در این شماره تلاش کرده تا مفهوم طردشدگی را که در پیوند عمیقی با احساس نابرابری میان شهروندان است، بررسی کند؛ فرآیندی که براساس آن، شهروندان نهایتاً می‌توانند بدل به واحدهای عصیان شوند. این شماره از «اندیشه آینده» نیز، مانند شماره‌های پیشین، ترکیبی از بررسی‌های نظری و داده‌های میدانی و مردم نگارانه است. مفهوم طردشدگی در شماره ششم این مجله، با در نظر گرفتن پنج حوزه اجتماعی مختلف موردبحث قرار گرفته است.

اولین حوزه، احساس نابرابری و عدم‌دسترسی به حقوق برابر در مسائل اقتصادی است. در این پرونده، گفت‌وگویی با وحید محمودی، اقتصاددان و عدالت‌پژوه در خصوص طردشدگی و نابرابری صورت گرفته و در گزارش‌های متنوعی تلاش شده تا نسبت میان متغیرهای برجسته اقتصادی با احساس طردشدگی، موردبحث قرار گیرد. گزارش‌های میدانی از مشاغلی که از طردشدگی متاثرند و ارتباط میان احساس طردشدگی و مهاجرت هم از دیگر بحث‌های این پرونده است.

ضلع دیگری از بحث طردشدگی در حوزه‌های اجتماعی، احساس نابرابری در دسترسی به زمین و مسکن است. در این بخش از مجله احساس طردشدگی و به حاشیه رانده‌شدگی در نسبت با دسترسی به مسکن و سیاست‌های زمین و مسکن بررسی می‌شود.

کمال اطهاری، در این شماره از ارتباط میان طردشدگی و مسکن در ایران گفته است و امیر محمدخانی، رئیس بنیاد معماری انقلاب اسلامی نیز در گفتاری، نشان داده که چگونه طردشدگی، می‌تواند طبقات و گروه‌های مختلف را به معنای عینی، به حاشیه براند.

قسمت‌های دیگری از این بخش نیز روایت‌های واقعی از به حاشیه‌رانده‌شدن و نسبت میان طرد و دسترسی نابرابر به فضای شهری و مال‌سازی است.

طرد شدگی در حوزه سیاسی نیز بخش دیگری از این شماره «اندیشه آینده» است.

در این پرونده، تلاش شده تا ارتباط میان احساس نادیده‌انگاشته‌شدن و فقدان نمایندگی سیاسی بررسی شود. در این بخش نیز در گفت‌وگویی با پرویز امینی، نشان داده شده که چگونه طرد در نسبتی میان فقدان نمایندگی، گفتارهای یک‌سویه و نابرابری، در حال دگرگون کردن جامعه ایران است.

نگاهی به پیمایش‌ها، آمار و تلاش برای فهم احساس فقدان نمایندگی، بخش دیگری از این بررسی است.

جوانان و صدایی که شنیده نمی‌شود

کنکاش در مفهوم طرد سیاسی در این پرونده همچنین شامل عناوین ذیل است:

بررسی اعتراض سلبی میزان مشارکت در انتخابات، تلاش برای بازیابی نهادهای واسط در حوزه عمومی و نهایتاً بررسی تفصیلی ایده رسانه به مثابه نهاد واسط برای جلوگیری از احساس طرد.

تفاوت‌های بین‌نسلی را از نظر حجم، گستره و اثرگذاری، می‌توان یکی از مهم‌ترین مسائل در احساس نادیده‌انگاشته‌شدن در جامعه ایران دانست. بخش مهمی از جوانان، تمنای آن را دارند که صدای‌شان -آن‌گونه که هست و نه آن‌گونه که باید یا مطلوب به‌نظر می‌رسد- به رسمیت شناخته شود.

این تمنای شنیده‌شدن موجب می‌شود تا به رفتارهایی روی بیاورند که صدای آنان را در تمایز با صداهای رسمی قرار دهد. در پرونده چهارم از شماره ششم «اندیشه آینده»، صدای نسل جدید را از زبان خودشان و در گفت‌وگو با نماینده‌های نسل‌شان می‌خوانیم.

در این بخش، تغییرات و مقاومت‌ها در نسل جدید در برابر طردشدگی نیز موضوع گفت‌وگویی با جبار رحمانی، هیئت علمی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی است. صدای نسل جدید در موسیقی‌اش که همان موسیقی طرد، یا رپ باشد، دست‌مایه گزارش دیگری در این بخش است.

نعمت‌الله فاضلی نیز در این قسمت از نسبت میان طرد و نظام آموزشی سخن گفته، امیرحسین خلیل‌زاده، کارگردان و مستندساز، از تجربیاتش در برخورد و مواجهه با نسل جدید گفته و نهایتاً، مجید سلیمانی، استادیار علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران نیز از آرای کاستلز و جنبش‌های اجتماعی در عصر رسانه نکاتی را مطرح کرده است.

بخش پایانی شماره ششم «اندیشه آینده» که آخرین ضلع از بررسی مفهوم طردشدگی است، به اقوام و زنان اختصاص دارد. عبدالوهاب شهلی‌بر در گفت‌وگوی خود نشان داده که چگونه دوگانه مرکز-حاشیه، به طرد مضاعف اقوام و اقلیت‌ها می‌انجامد. بحثی از احساس طرد در سیستان، متأثر از نظام آموزشی با فرشاد محمدزاده نیز بخش دیگری از این پرونده است. همچنین در گزارشی به وضعیت احساس طرد میان زنان با برش حقوق و دستمزد، پرداخته شده و فاطمه موسوی ویایه نیز در صورت‌بندی خود از مسائل زنان، مهم‌ترین چالش‌های این حوزه را در گفتاری بیان کرده است. نهایتاً، محسن اسلام‌زاده نیز از زنان طردشده‌ای گفته که در مقابل دوربینش قرار گرفتند.

«تاکسی‌نوشتِ» این شماره نیز شامل روایت‌هایی از جامعه از دل گفت‌وگو با مسافرانی است که به‌صورت اتفاقی با راوی هم‌مسیر شدند. در این قسمت، «اندیشه آینده» تلاش می‌کند با گوش‌سپردن به آن‌چه از دل مردمِ طبقات مختلف و با نگاه متفاوت برمی‌آید، برش جدیدی از توجه به متن جامعه را پیش چشم مخاطب بگذارد و در این شماره نیز با طرح موضوعات مرتبط با طردشدگی، نظر مسافران در خصوص موضوع موردنظر انعکاس داده شده است.

شماره ششم از نشریه «اندیشه آینده»، به صاحب‌امتیازی و مدیرمسئولی احمد نادری و سردبیری متین محجوب روی پیشخوان مطبوعات کشور، در دسترس عموم قرار دارد.

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه تاب آوری ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.