چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-06-19
کد خبر: 6070 |
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۷:۵۱ |
114 بازدید
۰
3
پ

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به افزایش تجارت اینترنتی مواد مخدر از شناسایی ۱۱۲۷ ماده روانگردان جدید خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در نشست منطقه‌ای مبارزه با مواد مخدر که از امروز به مدت دو روز در بغداد آغاز به کار کرده است، اظهار کرد: براساس گزارش UNODC، کشت تریاک در افغانستان در سال ۲۰۲۲ به میزان ۳۲ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

وی افزود: افغانستان ۸۰ درصد تقاضای تریاک جهان را تأمین می‌کند و کماکان بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان است و علاوه بر تولید تریاک و متامفتامین، افغانستان دومین کشور جهان در زمینه تولید کانابیس محسوب می‌شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بیان کرد: گزارش‌های جهانی حاکی از آن است که قاچاق و مصرف متامفتامین از نظر جغرافیایی همچنان در جهان در حال گسترش است و شواهد نیز نشان دهنده افزایش استفاده از اینترنت در تجارت، قاچاق و خرید و فروش مواد مخدر و روان‌گردان در جهان می‌باشد.

مؤمنی ادامه داد: ۱۱۲۷ نوع ماده روانگردان جدید تا به امروز در جهان شناسایی و گسترش بازار این مواد به ویژه در اروپای شرقی و آسیای مرکزی گزارش شده است.

وی گفت: میزان مصرف مواد مخدر در میان جوانان در بسیاری از کشورها بیشتر از نسل قبلی گزارش شده است و آنچه مسلم است مواد مخدر، خسارات مالی و انسانی فراوانی را بر کشورهای منطقه تحمیل می‌کند. در این رابطه، میلیاردها دلار که می‌توانست برای برنامه‌های توسعه کشورها هزینه گردد، در مبارزه با معضل جهانی مواد مخدر مصرف می‌شود.

دبیرکل ستاد افزود: جمهوری اسلامی ایران با کشف ۷۱۶ تن از انواع موادمخدر و روانگردان، شامل ۵۴۰ تن تریاک ،۷۶ تن حشیش، ۳۰ تن هروئین و مرفین و ۳۰ تن متامفتامین، بالاترین آمار کشفیات را داشته و این دستاورد با شهادت تعدادی از نیروهای فداکار پلیس مبارزه با مواد مخدر، همراه بوده است.

مؤمنی افزود: برای تبیین نقش جمهوری اسلامی ایران در مقابله با مساله جهانی مواد مخدر، توجه جلسه را به این مهم جلب می‌نمایم که با استناد به گزارش جهانی مواد مخدر، منتشره از سوی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC)، ۹۲ درصد کشفیات جهانی تریاک، ۲۷ درصد کشفیات جهانی هروئین و ۵۹ درصد کشفیات جهانی مرفین توسط جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد. ضمن آنکه ۸۰ درصد متامفتامین مکشوفه در خاورمیانه و جنوب غرب آسیا در سال ۲۰۲۰ توسط جمهوری اسلامی ایران بوده است.

به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران نه تنها راهبردهای مقابله‌ای شامل مبارزه فراگیر و قاطع علیه کلیه فعالیت‌ها و اقدامات غیرقانونی مرتبط با مواد مخدر و روانگردان و پیش سازهای آن‌ها، تعقیب و انهدام شبکه‌ها و مقابله با عوامل اصلی داخلی و بین المللی مرتبط، کنترل مرزهای ورودی و خروجی کشور را در پیش گرفته است بلکه به طور متوازن در اجرای راهبردهای پیشگیری، درمان و بازتوانی مصرف کنندگان، کاهش آسیب و حمایت‌های اجتماعی پس از درمان تلاش می‌کند. مشارکت مردم و NGO ها در زمینه‌های پیشگیری، کاهش آسیب و درمان در کشور بسیار جدی و قابل توجه می‌باشد.

دبیرکل ستاد اظهار داشت: ما مبارزه با مواد مخدر را بر پایه مطالعات و پژوهش و باتکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از ظرفیت‌های علمی و تخصصی کشور و استفاده از شتابدهنده هایی چون نوآوری، فناوری‌های دانش بنیان و مشارکت مردمی، بنا نهاده‌ایم.

مؤمنی افزود: با عنایت به اهمیت و نقش ابتکارات منطقه‌ای، جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای فعال و تأثیرگذار تشکل‌های منطقه¬ای در زمینه مبارزه با مواد مخدر، از قبیل پیمان پاریس، برنامه منطقه‌ای افغانستان و کشورهای همسایه و ابتکار سه جانبه می‌باشد و به دنبال تأسیس ابتکار سه جانبه، واحد برنامه ریزی مشترک (JPC) از سال ۲۰۰۸ در تهران آغاز بکار کرد و توانست اقدامات مشترکی را از قبیل تبادل اطلاعات و اجرای گشت زنی و عملیات مشترک میان جمهوری اسلامی ایران، پاکستان و افغانستان را هماهنگ و برنامه ریزی کند.

وی بیان کرد: در عرصه کاهش تقاضا و درمان اعتیاد نیز، اقدامات و دستآوردهای گسترده و چشمگیر جمهوری اسلامی ایران موجب شد تا سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰، مرکز ملی مطالعات اعتیاد (اینکاس) را به عنوان مرکز منطقه‌ای تحقیقات و درمان اختلالات ناشی از مصرف مواد مخدر انتخاب کند.

دبیرکل ستاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با روی کار آمدن طالبان در افغانستان، اغلب ساختارهای منطقه¬ای موجود در زمینه مبارزه با موادمخدر، تحت تأثیر جدی قرار گرفته و فعالیت و اقدامات آنها با کاستی روبرو شده است.

مؤمنی با توجه به اینکه وضعیت منطقه و چالش‌های جدی که منطقه را در عرصه‌های مختلف مرتبط با مواد مخدر با آن روبرو کرده است، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را در برگزاری دوره‌های آموزشی برای نیروهای پلیس و مبارزه با مواد مخدر کشورهای منطقه، تبادل تجربیات در زمینه تولید داروهای نوین درمان اعتیاد و برگزاری دوره‌های آموزش در حوزه‌های پیشگیری، درمان، کاهش آسیب، مقابله با عرضه مواد مخدر اعلام کرد.

وی در خصوص ایجاد ائتلاف کشورهای اسلامی در غرب آسیا در زمینه مبارزه با موادمخدر با اهداف کمک به امر مبارزه در افغانستان، و پیشبرد برنامه‌های توسعه و معیشت جایگزین در این کشور، راه اندازی مرکز تبادل اطلاعات و طراحی عملیات کشورهای اسلامی غرب آسیا، معرفی نقاط تماس کشوری به منظور انجام تبادل اطلاعات میان کشورهای اسلامی، برگزاری نشست سالانه رؤسای نهادهای ملی و نیز پلیس مبارزه با مواد مخدر کشورهای اسلامی و اتخاذ مواضع مشترک از سوی کشورهای اسلامی غرب آسیا در نشست‌های سازمان ملل متحد (مانند اجلاس CND) تاکید کرد.

مؤمنی در پایان با بیان اینکه علی‌رغم کسب جایگاه اول کشف مواد افیونی در جهان توسط جمهوری اسلامی ایران که با رشادت‌های نیروهای مقابله‌ای و شهادت نیروهای پلیس همراه بوده است، کشور ما بدلیل تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه از طرف برخی کشورها، با موانع و چالش‌های متعددی در مسیر مبارزه با مواد مخدر روبرو است، گفت: با اینحال بر عزم و اراده راسخ جمهوری اسلامی ایران در ادامه رسالت و مأموریت بشردوستانه خود در این مسیر تاکید می‌کنم.

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه تاب آوری ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.