نقش آموزش تاب آوری در افزایش عملکرد سربازان

مقدمه ای بر آموزش تاب آوری در زمینه های نظامی

نقش آموزش تاب آوری در افزایش عملکرد سربازان

کاری از کارگروه مترجمین رسانه تاب آوری اجتماعی ایران

نقش آموزش تاب آوری در افزایش عملکرد سربازان: در دنیای پرتلاطم عملیات های نظامی، قدرت روانی و سرسختی سربازان برای موفقیت در مأموریت ها و وحدت رویه یگان های نظامی بسیار حائز اهمیت است.

آموزش تاب آوری به بخشی حیاتی از آماده سازیِ پرسنل نظامی جهت رویارویی با چالش های خدمت‌شان تبدیل شده است.

این برنامه آموزشی ساختاریافته، با هدف افزایش توان ذهنی و استقامتی، تجهیز سربازان به استراتژی‌های موثر برای کنترل استرس، پس زدن شکست‌ها و موثر ماندن در موقعیت‌های پرفشار است.

برنامه های آموزشی تاب آوری با دقت تمام بر اساس اصول روانشناختی و با هدف تقویت توانایی های شناختی- عاطفی سربازان و مجموعاً نیروهای نظامی ایجاد می شوند.

برنامه های آموزشی تاب آوری با تقویت ذهنیت تاب آور نیروهای نظامی، عملکرد و بهزیستی آنها را بهبود می‌بخشند و همچنین تضمین می‌کنند که سربازان بتوانند با هر مانعی که با آن مواجه می‌شوند مقابله نمایند.

تأثیر آموزش تاب آوری بر عملکرد سربازان

آموزش تاب آوری تأثیرات فوق العاده ای بر عملکرد سربازان دارد. این آموزش ها شامل آموزش روش‌های مختلف برای مقابله با استرس و مدیریت احساسات وارده بر آن‌ها می باشد که در نهایت آنها را قادر می‌سازد تا با چالش‌های روانیِ ناشی از زندگی نظامی مقابله کنند.

مطالعات متعدد نشان داده اند که آموزش تاب آوری نه تنها بهزیستیِ روانی نیروهای نظامی را افزایش می دهد، بلکه منجر به افزایش رضایت شغلی و اثربخشیِ عملیاتی شان می گردد.

نقش آموزش تاب آوری در افزایش عملکرد سربازان
نقش آموزش تاب آوری در افزایش عملکرد سربازان

جهت اثبات میزان اثربخشی آموزش های تاب آوری برای نیروهای نظامی، تحلیل جامعی توسط پیترزاک، جانسون، گلدشتاین، مالی و ساوتویک (۲۰۱۰) انجام شده است، بر اساس این تحقیقات صورت گرفته رابطه مثبت قوی بین آموزش تاب آوری و کاهش علائم اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) در میان پرسنل نظامی برجسته گردیده است.

این یافته‌ها بر اهمیت قابل توجه تاب آوری و انعطاف پذیری روانی تأکید می‌کنند، زیرا به عنوان یک کاتالیزور عمل کرده و به سربازان اجازه می‌دهد تا سطوح استثناییِ عملکرد خود را در مواجهه با ناملایمات حفظ نمایند.

اجرای موثر (اثربخشی) برنامه های آموزشی تاب آوری بستگی به عوامل مختلفی دارد که در موفقیت آنها (که شامل موفقیت در نهادینه سازیِ مؤلفه های اساسی تاب آوری در نیروهای نظامی می گردد) نقش بسزایی خواهد داشت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا