چگونه تاب آوری خود را بالا ببریم؟

چهار مؤلفه اصلی تاب آوری: چگونه تاب آوری خود را بالا ببریم؟

راهنمای آسان افزایش تاب آوری: دُن میگوئل روییزمی گوید:” اگر خود را هنرمند فرض کنید پس می دانید که زندگی شما مخلوق شماست، پس چرا زیباترین داستان را برای خودتان خلق نکنید.”

نویسنده: ماریا کانلی؛ موضوع: کنترل استرس، کنار آمدن با تغییرات، ذهنیت مثبت و مهارت های خود مدیریتی

 

زندگی هر انسانی پر از اتفافات غیرمنتظره است، گاهی خوشایند و گاهی ویرانگر. در این زمان است که گمان می بریم دیگر نمی‌توانیم تحمل کنیم.

خصوصاً زمانی که عزیزی را از دست می دهیم یا فرصتی طلایی از بین می رود. مثل یک شغل رویایی که هویت ما را تعیین و امنیت مان را تامین می کند. اما چه می شود که پس از این شکست، دوباره بلند شده، خودمان را تکان داده و به راهمان ادامه می دهیم. پاسخ، ویژگی تاب آوری در وجود انسان است.

تاب آوری چیست؟

از زمان همه گیری کرونا، درباره تاب آوری زیاد شنیده ایم. بسیاری از افراد گمان می کنند که زندگی دیگر به حالت عادی و قبل باز نخواهد گشت. حال تاب آوری چیست، چگونه کمک می کند، اگر قبلا از تاب آوری استفاده کرده ایم پس ایجاد تاب آوری یعنی چه؟

در ابتدا شاید مجبور شوید که تعریفی که در ذهن دارید را تغییر داده تا بتوانید معانی جامع این واژه را درک کنید. وقتی فردی پس از یک واقعه ناگوار نیاز دارد که به حالت اول برگردد، تاب آوری یک شی حاضر و آماده بر روی قفسه نیست که دست بیندازد و آن را بردارد. بازگشت به حالت اول ، یک بُعد از تاب آوری است و ممکن است مثل حرکت در مسیری باشد که انتهای آن، مقصد شما نیست.

می دانیم که تاب آوری از لحاظ جسمی، توانایی بازگشت به حالت عادی است. ما این توانایی را داریم که بدون قضاوت با بدن ، احساس، فکر و واکنش هایمان ارتباط برقرار کنیم. اما این همه موضوع نیست.

مبحث تاب آوری بر ارزیابی، تصدیق و انتخاب افراد اثر می گذارد. افراد دانسته شرایط جدیدی را خلق می کنند تا بتوانند با چشم اندازی وسیعتر و راه حلی خلاقانه تر برای موقعیت حال حاضر به هدف بازگردند. این خصوصیتی است که هر روز تاحدی مورد استفاده همه است. این یک ویژگی است که مدیران کاردان جهت الهام بخشی به مشتریان یا تیم خود برای دیدن فرصت های عالی و ایجاد ارتباط ، استفاده می کنند.

چهار مولفه اصلی تاب آوری

ایجاد تاب آوری همچون عضله سازی، نیازمند تلاش آگاهانه و مستمر برای تقویت چهار مولفه مهم است.

این چهار مولفه عبارتند از: خود آگاهی، خود مراقبتی، اندیشه ورزی و حفظ دیدگاه وسیعتر

اگر فرد در تقویت این مولفه ها توانمند باشد پس توانایی ایجاد تاب آوری بیشتر را نیز دارد. اگر مطمئن نیستید که تاب آوری دارید، اینجا تمرینی برای شناخت تاب آوری وجود دارد که بتوانید تاب آوری درونی خود را بروز دهید.

چشمان خود را ببندید و آخرین باری که احساس کردید تاب آوری داشتید را به خاطر آورید. به‌یاد داشته باشید که این موضوع حتما نباید برگشت از یک اتفاق ناگوار باشد. این احساس می تواند زمانی که کاملا احساس سرزندگی، ارتباط، تعامل و خلاقیت دارید، برای شما رخ دهد؛ یا زمانی که کاری جدید را انجام داده یا بابت موفقیت ها و موهبت های داده شده قدردانی می کنید.

از خود این سوالات را بپرسید که:

تاب آوری چگونه باعث می گردد که فرد احساسات اش را درک کند ؟ تاب آوری در فرد استرس کمتر، وضعیت با ثبات تر به همراه آرامش بیشتر ، بازگشت از اندوه، تنفس عمیق تر، آسودگی بیشتر را ایجاد می نماید.

چگونه تاب آوری، افراد را در تعاملشان با دیگران به آنها نزدیک تر می‌سازد؟ باعث می شود که فرد قضاوت کمتر، درک بالاتر، ارتباط بهتر داشته و از رابطه مراقبت بیشتری نموده و شنونده بهتری باشد.

چگونه تاب آوری بر فردی که کاری را در دست اقدام دارد اثر می گذارد؟ باعث می گردد زمان کار اضطراب کمتر، کنجکاوی بیشتر، شایستگی و مهارت بالاتر داشته و خلاق تر باشد.

چگونه تاب آوری دیدگاه فرد را پیرامون زندگی وسعت می بخشد؟ تاب آوری، فرد را انعطاف پذیرتر، شادتر، آگاه تر، مشتاق تر و مبتکرتر ساخته که دارای فرصت های بیشتر و ذهنی بازتر خواهد بود.

اکنون این تمرین را به صورت یک فعالیت منظم و مستمر در آورید.

نسبت به این تمرین متعهد باشید. در صورت لزوم بر روی تقویم خود زمانی را برای تمرین تاب آوری روزانه، هفتگی یا حداقل ماهی یک بار تعیین کنید. این تمرین شناسایی تاب آوری را با یک برنامه روتین پیوند دهید. من جمله پیاده روی در طبیعت، دیدن از یک مکان خاص، مسافرت رفتن، تمرین تنفس، روشن کردن شمع و گوش کردن به موسیقی برای مراقبه باعث می گردد که شما را در موقعیت متفکرانه و مبتکرانه قرار می دهد.

ایجاد یک زمان و مکان خاص برای شناسایی تاب آوری و کار بر روی چهار مولفه ذکر شده، منجر به آمادگی بیشتر فرد در برابر مشکلات پیش رو خواهد شد.

گردآوری و ترجمه:
جواد طلسچی یکتا؛ دکتری مدیریت کوچینگ

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا