چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-06-19
کد خبر: 4601 |
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۸:۵۸ |
160 بازدید
۰
2
پ

کتاب «دیرش روایی» نوشته بهمن نامورمطلق توسط انتشارات سخن منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «دیرش روایی» نوشته بهمن نامورمطلق پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، به‌تازگی توسط انتشارات سخن منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این‌کتاب یکی از عناوین مجموعه «زمان و روایت ۱» است که نامورمطلق پس از کتابهای «تراروایت»، «درآمدی بر بینامتنیت»، «ادبیات تطبیقی» و «درآمدی بر اسطوره‌شناسی» نوشته است.

مبحث زمان در روایت که یکی از مباحث اصلی در کنار وجه و صدا محسوب می‌شود خود شامل سه عنصر است: چینش یا نظم، دیرش یا سرعت و بسامد یا تناوب. دیرش روایی –durée/during– به طول و مدت زمان داستان و نسبت آن با طول و مدت روایت می‌پردازد. به عبارت دیگر در دیرش نیز مانند دو دیگر عناصر زمانی یعنی چینش و بسامد موضوع تفاوت میان زمان داستان و زمان روایت است. برای مثال چگونه بیست سال عمر یک انسان یعنی زمان داستان را می‌توان در دو ساعت روایت سینمایی به نمایش گذارد؟ یا برعکس چگونه یک حادثه بیست دقیقه‌ای را می‌توان در یک فیلم دوساعتی به تصویر کشید؟ اینها همگی در دیرش روایی مورد بحث قرار می‌گیرند. به همین دلیل شیوه‌هایی اصلی چهارگانه مورد بررسی قرار می‌گیرند که عبارتند از: حذف، تلخیص، صحنه و درنگ.

دیرش زمانی در روایت یکی از فرصت‌هایی محسوب می‌شود که روایت می‌تواند به‌واسطه آن با تغییر دادن واقعیت یک اثر هنری خلق نماید. دیرش روایی یکی از شیوه‌های دستکاری داستان در روایت برای خلق اثر هنری است. شناخت این فرصت‌ها و شیوه‌های روایی موجب می‌شود تا نویسندگان از آنها برای خلق اثری مناسب‌تر و موفق‌تر بهره ببرند و منتقدان بهتر و مستدل‌تر به شناخت روایت‌های ادبی یا سینمایی و غیره نائل شوند.

کتاب دیرش روایی با حجم ۳۹۹ صفحه در دو بخش به نگارش درآمده است؛ در بخش نخست که به مباحث نظری اختصاص دارد به زمان‌ها و دیرش‌ها، دیرش روایی و گونه‌شناسی آن، حذف، تلخیص، صحنه، درنگ، گونه‌شناسی ترکیبی و تحلیلی و گونه‌های ترادیرشی پرداخته شده است.

«دیرش در فلسفه هنر» و «مطالعه تراروایی یک اقتباس؛ تنگسیر» نیز دومین بخش این کتاب را تشکیل می‌دهد.

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه تاب آوری ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.