تاب آوری در برابر فرسودگی شغلی

۵ مرحله فرسودگی شغلی

تاب آوری در برابر فرسودگی شغلی چگونه است؟

مترجم: نسترن شوقی

مردم اغلب تعجب می کنند وقتی به آنها می گوییم که فرسودگی شغلی معمولاً به تدریج (در طی چند هفته یا چند ماه) ظاهر می شود و قبل از آن یک سری حالات عاطفی متمایز وجود دارد.

شناخت زودهنگام این ۵ مرحله فرسودگی شغلی، کلیدی برای جلوگیری از ادامه فرسودگی است.

تداوم تاب آوری – فرسودگی شغلی

مفهوم‌سازی تاب‌آوری و فرسودگی شغلی به‌عنوان متضادهای قطبی در یک پیوستار، بینش ارزشمندی را ارائه می‌دهد:

تاب‌آوری به مثابه یک منبع شخصی است که مهارت‌های مورد نیاز برای عبور از چالش‌های زندگی‌تان را فراهم می‌کند. زمانی که شما با موفقیت بر رویدادهای استرس زا غلبه می کنید، دائماً تکامل می یابد و به شما این امکان را می دهد توانایی خود را برای مقابله با چالش ها در لحظه و غلبه بر موانع آینده افزایش دهید.

فرسودگی شغلی، از سوی دیگر، حالت بحرانی را نشان می دهد که با خستگی عمیق عاطفی، جسمی و ذهنی مشخص می شود.

احساس غرق شدن، مکانیسم‌های مقابله‌ای عادی شما را تضعیف می‌کند، و شما را در احساس ناامیدی و ناامیدی فرو می‌برد و شما را گیر می‌کند.

تاب آوری در برابر فرسودگی شغلی
تاب آوری در برابر فرسودگی شغلی

۵ مرحله فرسودگی شغلی

در این قسمت پنج مرحله اصلی از فرسودگی شغلی به شرح ذیل می باشد:

۱. تلاش

این مرحله که مشخصه کار سخت تر و طولانی تر است، پیش درآمد ظریفی برای فرسودگی شغلی می باشد. ممکن است احساس کنید که در حال مقابله با آن هستید، اما در واقعیت به تدریج تسلیم سطوح استرس بالا می شوید.

۲. سوال کردن

با افزایش سطح استرس، ممکن است متوجه شوید که توانایی‌های خود را زیر سوال می‌برید و با تردید در مورد اینکه آیا می‌توانید با آن کنار بیایید، دست و پنجه نرم می‌کنید. ممکن است شروع به نادیده گرفتن نیازهای شخصی خود کنید و با کاهش عملکرد کاری خود مواجه شوید.

۳. از بین رفتن

با تسلیم شدن در برابر منفی بافی، بدبینی و بی حسی عاطفی، اشتیاق و انگیزه شما برای کار کاهش می یابد. با وجود ابراز نگرانی دیگران در مورد شما، ممکن است شما در حال انکار باشید.

۴. از دست دادن کنترل

مرحله ای که در آن مکانیسم های مقابله ای با تزلزل، منجر به اضطراب و خُلق و خوی ضعیف می شود، زیرا احساسات طاقت فرسا تشدید می شوند.

۵. بحران

خستگی کامل عاطفی، جسمی و ذهنی (لحظه ای تعیین کننده) که در آن فرسودگی شغلی به اوج خود می رسد.

دست دراز کردن

مهم نیست که در کجای این زنجیره قرار دارید، اقدام در حال حاضر می تواند شما را از لبه پرتگاه عقب بکشد. چه اعتماد به یکی از عزیزان خود داشته باشید و چه به دنبال راهنمایی حرفه ای باشید، تماس گرفتن فرصتی را برای شناسایی فشارهای خارجی و تقویت مهارت های مقابله ای فراهم می کند و زمینه را برای بازگشت از فرسودگی شغلی فراهم می کند.

تاب آوری در برابر فرسودگی شغلی
تاب آوری در برابر فرسودگی شغلی

بازگشت شما به تاب آوری

ایجاد خودآگاهی کلید بازیابی فرسودگی شغلی و تاب آوری پایدار است.

با شناخت شاخص‌های فرسودگی شغلی منحصربه‌فرد خود و پذیرش تکنیک‌های مبتنی بر شواهد، راه را برای بازگشت به زندگی رضایت‌بخشی که دوست دارید هموار می‌کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا