تاب آوری و مددکاری اجتماعی

تاب آوری و مددکاری اجتماعی

تاب آوری و مددکاری اجتماعی: پاسخگویی به این سوال بسیار مهم که چه توضیحی برای عملکرد خوب مددجویان در شرایط  بد فردی، خانوادگی و اجتماعی وجود دارد. وظیفه اصلی تاب آوری در مددکاری اجتماعی است. اگرچه توسعه تاب آوری منوط به تلاشی چند رشته ای است و نتیجه و ثمره ای چند عاملی و بین رشته ای است اما متخصصین در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی، روانشناسی، روانپزشکی، تعلیم و تربیت، اقتصاد، جامعه شناسی، مدیریت و حتی سازمانهای مردم نهاد و بنیاد های خیریه و بشردوستانه میتوانند هر کدام در تولید این پاسخ سهمی ایفا نمایند.

متأسفانه زندگی بسیاری از کودکان و نوجوانان در اقصی نقاط دنیا به طرق مختلف در معرض آسیب و صدمات جدی قرار دارد. بلایای طبیعی، جنگ، فقر، گرسنگی، تهدیدات زیست محیطی و تروریسم و پدیده های دیگری چون اعتیاد، گسست خانواده، طلاق و تهی شدن زندگی آدمی از معنویت و مهربانی، رشد و سلامت انسان را در معرض مخاطرات و آسیب های جدی قرار داده است.

امکان پیشگیری از تمامی این تهدیدات وجود ندارد، بنابراین بر مددکاران اجتماعی لازم است که محافظت را در برابر این همه آسیب و صدمات غیر قابل پیش بینی بیاموزند که مجموعه این آموزه ها بخش قابل توجهی از مطالعات و کاربست تاب آوری را شامل میشود.

البته مددکاران اجتماعی بنا به مأموریت ذاتی، امداد و حمایت اچتماعی را به خوبی میشناسند و هم چنین تسهیل و هدایت رشد را نیز.
اما به سلامت زیستن در شرایط نامناسب و یا رشد پس از صدمه را حوزه اثر و دامنه مطالعات تاب آوری می دانیم.

اینکه مددجویان در بسترهای نامناسب اجتماعی و شرایط تهدیدکننده بتوانند در سطوح مختلف فردی و گروهی رشد و عملکرد خوبی را با اجتناب از ضربه و آسیب ارائه نمایند.

فصل قابل توجهی از گفتگوهای مشترک و تعاملات تاب آوری و مددکاری اجتماعی است.

چرا که دانش حفاظت از آسیب پذیران اجتماعی و توانمندسازی ایشان، ایجاد بستر مناسب برای رشد و بالندگی و استحصال توانش و کفایت اجتماعی از جمله مأموریت های تخصصی مددکاران اجتماعی است و از جمله اهداف تاب آوری نیز به شمار می آید.

تاب آوری و مددکاری اجتماعی
تاب آوری و مددکاری اجتماعی

مطالعه زندگی افراد یا مددجویانی که علی رغم نامناسب بودن شرایط و یا صدمات بزرگ و کوچک بهرحال در مسیر زندگی موفقیتی به دست آورده اند و یا توانسته اند پس از صدمه، زندگی و سلامت خود را بازیابی و بازسازی کنند یا حتی به رشدی بیشتر از قبل نیز دست یابند، عرصه حضور مددکاران اجتماعی و قلب مفهوم تاب آوری است.

 

یادداشتی از محمدرضا مقدسی

انتشاریافته در پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا