تاب آوری چه چیزی هست و چه چیزهایی نیست؟

تاب آوری چه چیزی هست و چه چیزهایی نیست؟

تاب آوری چه چیزی هست و چه چیزهایی نیست؟ تصور کنید قصد دارید با قایق به پایین رودخانه بروید. رودخانه ای با جریان آب کند و نیز کم عمق, نقشه شما نشان می دهد که با فراز و فرودها و پیچ و خم های اجتناب ناپذیری مواجه خواهید شد. چگونه مطمئن می‌شوید که می‌توانید با خیال راحت از آب‌های خروشان عبور کنید و مشکلات غیرمنتظره‌ای را که از این چالش ناشی می‌شود مدیریت کنید؟

شاید در حین برنامه ریزی های خود، بر روی همراهی دوستان مورد اعتماد جهت طی نمودن این مسیر، و نیز پشتیبانی قایقرانان با تجربه تر حساب کنید. شاید یک جلیقه نجات اضافی ببندید یا از یک قایق قوی تر استفاده کنید. با وجود ابزارها و پشتیبانی های مناسب، یک چیز مطمئن وجود دارد: شما نه تنها از پس چالش های ماجراجویی رودخانه برخواهید آمد، بلکه همچنین در نقش یک قایق مطمئن و با اعتماد به نفس بیشتر و شجاع تر ظاهر خواهید شد.

تاب آوری چیست؟

تاب آوری چیست؟ زندگی ممکن است همراه با یک نقشه نباشد، اما همه افراد پیچ ​​و خم هایی را تجربه خواهند کرد، از چالش های روزمره گرفته تا رویدادهای آسیب زا با تأثیرات ماندگارتر، مانند از دست دادن یک عزیز، یک تصادف که زندگی را تغییر می دهد، یا یک بیماری جدی. هر تغییری افراد را به طور متفاوتی تحت تأثیر قرار می دهد و سیل منحصر به فردی از افکار، احساسات قوی و عدم اطمینان را به همراه دارد. با این حال، مردم معمولاً در طول زمان با موقعیت‌های تغییردهنده زندگی و موقعیت‌های استرس‌زا سازگار می‌شوند – تا حدی به لطف انعطاف‌پذیری.

روانشناسان، تاب آوری را به عنوان فرآیند سازگاری مطلوب در مواجهه با ناملایمات، تروما، تراژدی، تهدیدها یا منابع مهم استرس – مانند مشکلات خانوادگی و روابط، مشکلات جدی سلامتی، یا محیط کار و استرس های مالی تعریف می کنند.

همانقدر که تاب آوری مستلزم «بازگشت» از این تجربیات دشوار است، می تواند شامل رشد شخصی عمیق نیز باشد. در حالی که این رویدادهای نامطلوب، مانند آب های خشن رودخانه، مطمئناً دردناک و دشوار هستند، لازم نیست نتیجه زندگی شما را تعیین کنند. جنبه های زیادی از زندگی شما وجود دارد که می توانید آنها را کنترل کنید، اصلاح کنید و با آنها رشد کنید. این نقش تاب آوری است. انعطاف پذیرتر شدن نه تنها به شما کمک می کند تا از شرایط دشوار عبور کنید، بلکه به شما قدرت می دهد تا رشد کنید و حتی زندگی خود را در این مسیر بهبود بخشید.

تاب آوری چه چیزی نیست؟

تاب آوری چه چیزی نیست؟ انعطاف پذیر بودن به این معنی نیست که فرد مشکل یا پریشانی را تجربه نخواهد کرد. افرادی که در زندگی خود دچار ناملایمات یا آسیب های جدی شده اند معمولاً درد عاطفی و استرس را تجربه می کنند. در واقع، راه رسیدن به تاب آوری چه بسا شامل پریشانی عاطفیِ قابل توجهی است.

در حالی که برخی از عوامل ممکن است بعضی از افراد را انعطاف پذیرتر از دیگران جلوه دهد، تاب آوری لزوماً یک ویژگی شخصیتی نیست که فقط برخی افراد از آن برخوردار باشند. برعکس، تاب‌آوری شامل رفتارها، افکار و اعمالی است که هر کسی می‌تواند یاد بگیرد و توسعه دهد.

توانایی یادگیری تاب‌آوری یکی از دلایلی است که تحقیقات ثابت نموده که تاب‌آوری یک امر عادی است، نه خارق‌العاده.

به عنوان یک مثال ساده: واکنش بسیاری از آمریکایی ها به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و تلاش افراد برای بازسازی زندگی خود پس از آن فاجعه بزرگ. همچون عضله سازی در فرایند بدنسازی، افزایش انعطاف پذیریِ شما هم نیاز به زمان و هدف دارد.

تمرکز بر چهار مؤلفه اصلی – ارتباط، تندرستی، تفکر سالم و معنا – می تواند به شما قدرت دهد تا در برابر تجربیات سخت و آسیب زا مقاومت کنید و از آنها درس بگیرید. برای افزایش ظرفیت خود برای انعطاف پذیری در برابر آب و هوا – و عبور از مشکلات، از این استراتژی ها استفاده کنید.

ارتباطات خود را بسازید روابط را اولویت بندی کنید

ارتباطات خود را بسازید روابط را اولویت بندی کنید. در ارتباط بودن با افراد همدل و با درک و فهم بالا می تواند مدام به شما یادآور این نکته مهم باشد که در میان مشکلات تنها نیستید. بر روی یافتنِ افراد قابل اعتماد و دلسوز تمرکز کنید که به احساسات شما توجه می کنند و به آن اهمیت می دهند، این مهم از مهارت انعطاف پذیری پشتیبانی می کند.

درد حوادث آسیب زا می تواند برخی از افراد را به انزوا بکشاند، اما پذیرش کمک و حمایت از کسانی که به شما اهمیت می دهند بسیار مهم است. چه در قالب برنامه هفتگی یک شب با همسرتان بیرون بروید یا یک ناهار را با دوستتان برنامه ریزی کنید، سعی کنید ارتباط واقعی با افرادی که به شما اهمیت می دهند را در اولویت قرار دهید. به یک گروه بپیوندید. در خلال ارتباطات فردی، برخی افراد متوجه می شوند که فعال بودن در گروه های مدنی، جمع های دینی و مذهبی یا حضور در سایر سازمان های محلی، حمایت اجتماعی را فراهم می کند و می تواند به شما کمک کند تا امید را به دست آورید. گروه‌هایی را در منطقه محل زندگی تان پیدا کنید که می‌توانند در صورت نیاز به شما کمک کنند و احساس حمایت و  هدفمندی و یا شادی را برایتان به ارمغان آورند.

سلامتی را تقویت کنید مراقب بدن خود باشید

سلامتی را تقویت کنید مراقب بدن خود باشید. خودمراقبتی ممکن است یک کلمه پرطرفدار باشد، اما به یاد داشته باشیم کلیدواژه خودمراقبتی، یک تمرین موجه و عالی برای بدست آوردن سلامت روان و ایجاد انعطاف‌پذیری است.

به این دلیل که استرس، به همان اندازه که احساسی است، جسمی می باشد. ترویج عوامل مثبت در سبک زندگی مانند تغذیه مناسب، خواب کافی، سوخت و ساز مطلوب و ورزش منظم می تواند بدن شما را برای سازگاری با استرس تقویت کند و عوارض احساساتی مانند اضطراب یا افسردگی را کاهش دهد.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی را تمرین کنید. یادداشت های روزانه شخصی، یوگا، و سایر اعمال معنوی مانند دعا یا مدیتیشن نیز می‌تواتد به افراد در ایجاد ارتباط و بازیابی امید کمک کند، و همچنین می‌تواند آنها را برای مقابله با موقعیت‌هایی که نیاز به انعطاف‌پذیری دارند، آماده نماید. وقتی یادداشت می‌کنید، مدیتیشن می‌کنید یا دعا می‌کنید، روی جنبه‌های مثبت زندگی‌تان نشخوار فکر داشته باشید و چیزهایی را که برایشان قدردان و سپاس‌گزار هستید، به یاد بیاورید. از افکار منفی دوری کنید. هرچند ممکن است وسوسه انگیز باشد که درد خود را با الکل، مواد مخدر یا مواد دیگر بپوشانید، اما این مانند بانداژ کردن یک زخم عمیق است! در عوض بر روی فراهم نمودن منابع لازم و کافی بدن خود جهت مدیریت استرس تمرکز کنید، نه اینکه به دنبال از بین بردن احساس استرس به طور کلی باشید.

تاب آوری چیست؟
تاب آوری چیست؟

به دنبال هدف باشید و به دیگران کمک کنید

به دنبال هدف باشید و به دیگران کمک کنید. می توانید در یک اقامتگاه افراد بی خانمان یا سالمند، به عنوان داوطلب اعلام آمادگی و کمک کنید و ساده تر از همه، به یک دوست در زمان نیازش کمک کنید و از او حمایت نمایید، می‌توانید حس هدفمندی به دست آورید، عزت نفس را تقویت کنید، با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید، و به طور ملموس به دیگران کمک کنید، همه اینها می‌تواند به شما قدرت دهد. در شرایط مقاومت رشد کنید. فعال باشید.

به رسمیت شناختن و پذیرش احساسات خود در زمان‌های سخت مفید است، اما همچنین مهم است که با پرسیدن این سوال از خود، که “برای فلان مشکل در زندگی‌ام چه کاری می‌توانم انجام دهم؟” اگر مشکلات به نظر خیلی بزرگ به نظر می رسند که نمی توان آنها را حل کرد، آنها را به قطعات کوچکتر و قابل کنترل تقسیم کنید. برای مثال، اگر در محل کار اخراج شدید، ممکن است نتوانید رئیس خود را متقاعد کنید که اخراج کردن شما اشتباه بوده است. اما می توانید هر روز یک ساعت را صرف توسعه نقاط قوت خود کنید یا روی رزومه خود کار کنید.

ابتکار عمل به شما این نکته را یادآوری می‌کند که می‌توانید انگیزه و هدف را حتی در دوره‌های پر استرس زندگی‌تان به دست آورید، و این احتمال را افزایش می‌دهد که در زمان‌های دردناک دوباره برخیزید! به سمت اهداف خود حرکت کنید. برخی اهداف واقع بینانه را توسعه دهید و کاری را به طور منظم انجام دهید – حتی اگر به نظر یک دستاورد کوچک باشد – که به شما امکان می دهد به سمت چیزهایی که می خواهید به انجام برسانید حرکت کنید.

به جای تمرکز بر کارهایی که به نظر دست نیافتنی به نظر می رسند، از خود بپرسید: “کاری هست که امروز بتوانم انجام دهم و  با انجام آن، در مسیری که می خواهم بروم، بهتر حرکت کنم و پیش بروم؟” برای مثال، اگر با سوگ از دست دادن یکی از عزیزانتان دست و پنجه نرم می کنید و می خواهید به جلو حرکت کنید، می توانید به یک گروه که می تواند حامیِ خوبی در چنین شرایطی باشد بپیوندید.

به دنبال فرصت هایی برای کشف خود باشید. مردم اغلب متوجه می شوند که در نتیجه یک مبارزه در برخی موارد رشد کرده اند. به عنوان مثال، پس از یک تراژدی یا سختی، افراد روابط بهتر و احساس قدرت بیشتری را گزارش کرده‌اند، حتی در حالی که احساس آسیب‌پذیری می‌کنند. این می تواند احساس ارزشمندی و نیز حس قدردانی آنها از زندگی را افزایش دهد.

 

تاب آوری چه چیزی هست و چه چیزهایی نیست؟

کاری از گروه تولید محتوای رسانه تاب آوری اجتماعی ایران

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا