سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-06-18
کد خبر: 86991 |
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۳ |
62 بازدید
۰
4
پ

تاب آوری کلمه ارتجاعی از لاتین است که از دوران باستان سرچشمه گرفته است، اما مطمئناً یک مبحث باستان گرایی نیست. برعکس، در حال حاضر بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. ایجاد تاب آوری حتی به روشی کوچک، می تواند تغییرات بزرگی ایجاد کند.

تاب آوری در دنیای مُدرن

تاب آوری یک ایده باستانی در دنیای مُدرن

ترجمه: مرتضی اسماعیلی؛ روانشناس

تاب آوری یک ایده باستانی در دنیای مُدرن: تاب آوری کلمه ارتجاعی از لاتین است که از دوران باستان سرچشمه گرفته است، اما مطمئناً یک مبحث باستان گرایی نیست. برعکس، در حال حاضر بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. ایجاد تاب آوری حتی به روشی کوچک، می تواند تغییرات بزرگی ایجاد کند.

تاب آوری توسط فیلسوفان باستان مورد بحث قرار گرفته است و بعدها متخصصان علوم طبیعی به آن پیوستند و روانشناسان، سربازان، مربیان و شرکت ها نیز در مورد تاب آوری بحث می کنند.

فیزیکدانان آن را به عنوان توانایی بازگشت به حالت اولیه خود، بوم شناسان به عنوان بازسازی طبیعت پس از موقعیت های شدید تعریف می کنند. این موضوع جان سربازان را به کلمه و حرف نجات می دهد – به آنها می آموزد که موقعیت های دشوار را با خونسردی اداره کنند، اما همچنین آسیب های روحی را پردازش نمایند. با این حال، همین امر در حوزه کسب و کار، یعنی شرکت ها و کارمندان نیز صدق می کند. تاب‌آوری کیفیتی است که به افرادی که توسط زندگی زمین خورده‌اند این امکان را می‌دهد تا نه تنها راهی برای ایستادن دوباره پیدا کنند، بلکه تحت فشار نیز آرام بمانند.

تاب آوری یک مفهوم علمی است که مارتین سلیگمن از دانشگاه پنسیلوانیا ۴۰ سال پیش شروع به توسعه آن کرد. او از ارسطو الهام گرفت، او استدلال کرد که ما همان چیزی می شویم که مرتباً انجام می دهیم. بسیاری از مردم می دانند که باید چه کاری انجام دهند، اما انجام نمی دهند. زوزانا چملیکوا، متخصص توسعه رهبری و تاب‌آوری در Mazars در اسلواکی، در قسمتی از پادکست منابع انسانی Očami می‌گوید.

برخی از افراد به دلیل ژنتیک تاب آوری بالاتری دارند، برخی به دلیل تجربه زندگی، برخی دیگر به سادگی خوش شانس هستند. کسانی خوش شانس هستند که آن را بسازند. در Mazars، ما به ساخت آن به هر دو صورت کمک می‌کنیم – برنامه‌های تاب‌آوری متخصص ما برای کارمندان و مراجعین ما به طور یکسان طراحی شده‌اند. این مفهومی است که نه تنها در محل کار، بلکه در خلوت نیز مفید است، زیرا به طور کلی به افراد نگاه می کند. اهمیت تاب آوری با این همه گیری برجسته شده است، که زندگی شخصی و حرفه ای را به شدت در هم ریخته و روان افراد را نیز متزلزل کرده است. بسیاری از افراد را در آستانه فرسودگی شغلی قرار داد، برخی دیگر نیز تحت فشار بسیار زیادی سوختند.

تاب‌آوری توانایی کنار آمدن با ناملایمات و موقعیت‌های چالش‌برانگیز، قدرت ایستادن، ادامه دادن و از دست ندادن معنا در این فرآیند، تسلیم نشدن خود در برابر ایده یک زندگی کامل است.

عادات و نحوه زندگی تأثیر فوق العاده ای بر کیفیت آن دارد. در ساخت آن باید در ابتدا از مشکل نام برد و متوجه شد که پتانسیلِ تغییر دقیقا کجاست.

عوامل موثر بر توسعه اجتماعی با تأکید بر تاب آوری جامعه
تاب آوری یک ایده باستانی در دنیای مُدرن

مفهوم افزایش تاب‌آوری با یک روش کارکردی کار می‌کند، به این معنی که در این مورد هیچ شهودی نیست، بلکه در مورد روش‌ها و شیوه‌های کاملاً قابل درک می باشد.

با استفاده از قوه تشخیص، متخصص به اصطلاح ضریب تاب آوری مراجع را اندازه گیری می کند که لازم است دارای ۷ صلاحیت باشد:

  • خودآگاهی
  • خود تنظیمی
  • تفکر انتقادی
  • خوش بینی واقع بینانه
  • مدیریت انرژی
  • استقامت
  • روابط

خودآگاهی مورد تصادفی اول نیست. در واقع، برای یک فرد بسیار مهم است که بداند که چه کسی است و چه ارزش‌هایی دارد.

“ارزش های شخصی در واقع منبع هویت شخصی و یکپارچگی فردی هستند – اینکه آیا من جرات زندگی مطابق با آنچه را که از آن برخوردار هستم دارم. خوب است که بتوانم تصمیم بگیرم برای مواردی که در زندگی ارزش جنگیدن دارند مبارزه کنم. یعنی چه چیزی … زوزانا می گوید چیزی که نه تنها برای من ارزش دارد، بلکه به منافع عمومی نیز مربتط می شود.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه تاب آوری ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.