جنبه های تاب آوری جوامع

جنبه های تاب آوری جوامع

کارگروه آموزش در رسانه تاب آوری ایران

جنبه های تاب آوری جوامع: در این مطلب ضمن مرور مختصات آموزش تاب آوری در دنیای امروز به جنبه های مختلف تاب آوری جوامع خواهیم پرداخت.

مشکلات عاطفی، افسردگی، اضطراب و استرس ناشی از سرعت بالای زندگی مدرن و غم و اندوه حاصل از تنهایی از جمله مشکلات اجتناب ناپذیر در دنیای امروز هستند. این مشکلات فرد را دچار آسیب جدی می کنند و ادامه زندگی را برایش سخت می نمایند.

روانشناسی امروز تاب ‌آوری را این‌گونه تعریف می‌کند: «نوعی کیفیت روان‌شناختی که به افراد کمک می کند تحت تأثیر ناملایمات زندگی قرار بگیرند اما قدرت و توان ادامه زندگی را از دست ندهند.»جنبه های تاب آوری جوامع

آموزش تاب آوری در دنیای امروز بسیار مهم است چرا که از انسان امروز در برابر مشکلات و شرایط موجود محافظت می کند. آموزش تاب آوری در دنیای امروز برای غلبه بر سختی ها به شدت لازم است. افرادی که آموزش تاب آوری ندیده اند به راحتی در مشکلات غرق می شوند و ممکن است به مکانیسم های مقابله ای ناسالم روی بیاورند. اما افرادی که از آموزش تاب آوری برخوردار شده اند از نقاط قوت خود و سیستم های پشتیبانی بهره می برند تا بر چالش ها غلبه کنند و مشکلات را حل نمایند.جنبه های تاب آوری جوامع 

اهمیت آموزش تاب آوری

اهمیت آموزش تاب آوری این روزها بر کسی پوشیده نیست. تاب‌آوری توانایی نجات از بدبختی است. تاب‌آوری یک مهارت ضروری برای کنار آمدن با موانع اجتناب ناپذیر زندگی و یکی از عوامل کلیدی موفقیت است. یادگیری در گذشته نماندن و به جلو حرکت کردن.

آموزش تاب آوری به افراد این توانایی را می دهد که با مشکلات مقابله کنند و بهترین شانس را برای موفقیت داشته باشند. آموزش تاب آوری به آنها کمک می کند در همه موقعیت ها یاد بگیرند و رشد کنند – دو مهارتی که برای رفاه و پیشرفت بسیار مهم هستند.

تاب آوری و  دوران کودکی

اکثر افراد دوران کودکی را یک دوران بی دغدغه و کاملا ایده آل در نظر می گیرند. و آموزش تاب آوری به کودکان را امری غیرضروری قلمداد می کنند. اما سن کم و جوان بودن به خودی خود هیچ سپری در برابر آسیب های عاطفی، چالش ها و آسیب های روحی برای کودکان ایجاد نمی کند.جنبه های تاب آوری جوامع

خانه تاب آوری Home of Resilience
جنبه های تاب آوری جوامع

کودکان هم مشکلات خودشان را دارند. این موضوع اهمیت آموزش تاب آوری به کودکان را بیش از پیش اثبات می کند. از مشکلات سازگاری با مدرسه جدید گرفته تا قلدری همسالان و مسائل خانوادگی. به همه این موارد عدم قطعیت هایی که بخشی از بزرگ شدن در این دنیای پیچیده است را هم اضافه کنید.

آموزش تاب آوری به کودکان در هر سنی امکان پذیر است. ما می‌توانیم با دادن ابزارهایی برای غلبه بر چالش‌ها و مدیریت بهتر استرس‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی، به فرزندانمان فرصت یک شروع دوباره را هدیه دهیم.جنبه های تاب آوری جوامع 

اهمیت تاب آوری جامعه

به طور کلی، تاب آوری جوامع مهم است زیرا به افراد، جوامع و سیستم‌ها کمک می‌کند تا در مواجهه با ناملایمات پیشرفت کنند، استرس و عدم اطمینان را مدیریت کنند و در طول زمان به پیشرفت خود ادامه دهند.

ابعاد گوناگون تاب آوری در جامعه شامل گرد هم آمدن پس از بلایا، حمایت اجتماعی از یکدیگر، آگاهی از خطراتی که جامعه با آن مواجه است و ایجاد حس اجتماعی است. اهمیت تاب آوری جوامع در طول چالش هایی مانند بلایای طبیعی که جوامع یا گروه های بزرگی از مردم را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بیش از پیش خود را نشان می دهد.

اگر یک اکوسیستم تاب آور باشد، یا اگر جامعه بشری تاب آور باشد، آنگاه کاملاً قادر خواهد بود تا در برابر اختلالاتی که با آن مواجه است، مقاومت کند.

  • نویسنده: دکتر جواد طلسچی یکتا
  • مدیر و موسس خانه تاب آوری ایرانیان

منابع

https://www.verywellmind.com

https://positivepsychology.com

https://www.everydayhealth.com

https://www.mayoclinic.org

https://www.apa.org

https://kcparent.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا