خودآگاهی در مددکاری اجتماعی؛ ارتباط آن با سیستم باورها، مدیریت افکار و رفتار

در رابطه با خودآگاهی تاکنون به این نتیجه رسیده ایم که لازم است سیستم باورهای خودمان را بشناسیم، مدیریت افکار را تمرین کنیم و اینکه چقدر اندیشه های ما در تعیین نوع احساسات ما موثر است و در ادامه لازم است ارتباط اینها را با رفتار بدانیم.

نوع ماهیت شغلی مددکاری اجتماعی استرس زاست و ما مسوول مراقبت از سلامتی خودمان هستیم. ما مددکاران اجتماعی اغلب با موقعیتهای غیر قابل پیش بینی و پیچیده روبرو می شویم، خودآگاهی باعث می شود ما قادر به توسعه ی استراتژی های سازگاری برای روبرو شدن با این فشارها باشیم تا بتوانیم رفتارهای مقتضی، مناسب و مثبت داشته باشیم.

یک استراتژی سازگاری برای استرس، توسعه ی ارزیابی است که بک و بک در سال ۱۹۹۹ این تعریف را از ارزیابی ارایه داده اند، ارزیابی یعنی بیان نیازها، خواسته ها، عقاید، احساسات خود و باورهای خود به صورت مستقیم و صادقانه در یک شیوه مناسب و مقتضی و یا ایستادگی روی حقوق خود به روشی که شما به حقوق دیگری تعرض نکنید در رفتارهای غیر ارزیابی کننده ممکن است ما خواسته های خود را در شیوه غیر مقتضی و غیر مناسب بیان کنیم و یا احساسات و نیازهای خود را نادیده بگیریم و یا روی خواسته ها و نیازها و عقاید خود پافشاری کرده تا حدی که به حقوق دیگران تعرض کنیم و یا اینکه غیر صادقانه آ ن را بیان کنیم.

پیامدهای رفتار غیر ارزیابی کننده: رفتارهای غیر ارزیابی کننده از دید بک و بک به رفتار هایی منجر می شود که عزت نفس ما پایین می آید و یا ممکن است احساس بی قدرتی کنیم و یا احساس خشم و رنج ممکن است سراغ ما بیاید و یا حتی در برخی موارد خود را در قالب مشکلات جسمی خود را نشان می دهد مانند سردرد، گرفتگی عضلات.

اغلب افراد با رفتارهای غیر ارزیابی کننده دوست دارند مورد دوست داشتن واقع شوند ولی اغلب نتایج معکوس می گیرند. مردمی که رفتارهای غیر ارزیابی کننده دارند در روابط شفاهی و غیر شفاهی خود این را نشان می دهند، مثلاً برای اینکه درخواست مستقیم برای چیزی داشته باشند آنها ممکن است به زحمت افتاده و برای درخواست چیزی عذرخواهی کنند یا دستشان را روی دهانشان بگذارند و یا دست به سینه جهت حمایت از خودشان باشند.

این مطلب ادامه دارد …

منبع: Skills for social work Andy Mantell,2013

فاطمه جعفری | دکتری مددکاری اجتماعی
پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

نویسنده:

خودآگاهی در مددکاری اجتماعی؛ ارتباط آن با سیستم باورها، مدیریت افکار و رفتار

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا