مؤلفه های تاب آوری اجتماعی

مؤلفه های تاب آوری اجتماعی

مؤلفه های تاب آوری اجتماعی: در این مقاله به بررسی شاخص های سلامت روانی اجتماعی و جزئیات آن می پردازیم تا در این زمینه اطلاعاتی به دست آورید.

سلامت روانی اجتماعی یک مورد بسیار مهم است که همه افراد باید به آن توجه داشته باشند. افراد جامعه با داشتن سلامت روانی می توانند یک جامعه پویا و موفق را به وجود آورند. اما برای سلامت روانی اجتماعی چه شاخص هایی  لازم است. برای این مهم باید به بررسی شاخص ها بپردازیم تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن به این منظور برسیم.

شاخص های سلامت روانی اجتماعی

نزدیک به یک دهه است که سازمان جهانی بهداشت یک تعریف مشخصی در رابطه با سلامت روانی اجتماعی ارائه کرده است. این تعریف می تواند باعث شود که افراد زندگی شاد و سالمی داشته باشند. 

شاخص هایی برای به وجود آوردن سلامت روانی وجود دارد که این شاخص ها شامل حفظ نگرش مثبت، وضعیت فیزیکی فعال، خواب کافی، کمک به دیگران، رژیم غذایی مناسب و … می باشند.

چهار شتخص اساسی سلامت روانی

مهمترین شاخص های سلامت روانی چهار مولفه اصلی دارد که این مولفه ها شامل درون فردی، بین فردی، استرس و سازگاری می باشند. مولفه درون فردی شامل خودآگاهی هیجانی، احترام به خود می باشد.

خانه تاب آوری Home of Resilience
مؤلفه های تاب آوری اجتماعی

شاخص بین فردی شامل مشارکت، مسئولیت پذیری اجتماعی و روابط اجتماعی می باشد. شاخص استرس شامل کنترل هیجان و استرس و مدیریت آن است و سازگاری نیز شامل انعطاف پذیری و شادی می باشد.

تاب آوری اجتماعی و ارتباط آن با سلامت روانی

می توان گفت هرچه سلامت روانی اجتماعی افراد یک جامعه بهتر باشد افراد می‌ توانند در برابر سختی ها مقاومت بیشتری از خود نشان دهند. پس سلامت روانی اجتماعی مولفه تاب آوری اجتماعی نیز می باشد که با همدیگر ارتباط مستقیم و تنگاتنگی دارند.

بالا بودن سلامت روانی اجتماعی یک جامعه می تواند میزان تاب‌آوری آن جامعه را نیز افزایش داده و افراد را در برابر مشکلات و اتفاق های سخت یاری رساند.

نتیجه گیری

در نتیجه بهتر است مدیران یک جامعه بر روی شاخص های سلامت روانی افراد جامعه کار کنند تا بتوانند یک جامعه سالم و شاد و با نشاط پرورش دهند. در این صورت افراد می‌ توانند در برابر هرگونه آسیبی از خود تاب‌آوری نشان داده و صبر و شکیبایی بالایی داشته باشند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا