مددکاران اجتماعی درمان چه کارهایی انجام می‌دهند؟ | مددکاران‌اجتماعی‌درمان کجا مشغول به کار می‌شوند؟

مددکاران اجتماعی درمان چه کارهایی انجام می‌دهند؟ | مددکاران‌اجتماعی‌درمان کجا مشغول به کار می‌شوند؟حرفه مددکاری اجتماعی درمان نیز اغلب شامل اطلاع رسانی درباره‌ی حقوق بیماران است. بطورکلی، حقوق بیمار بطور نمونه شامل این موارد می باشد:

  • داشتن این حق که با احترام و منزلت رفتار شوند.
  • داشتن حق تصمیم‌گیری درباره‌ی خدمات بهداشتی
  • داشتن حق انتخاب پزشکی که خدمات کافی ارائه می‌دهد
  • داشتن حق دسترسی به اطلاعات پزشکی مربوط به خود
  • داشتن حق دریافت خدمات درمانی اورژانسی بدون توجه به توانایی پرداخت هزینه‌ها توسط بیمار
  • داشتن حق پرسش سوال و پاسخگویی آسان به آن‌ها از طریق لغات قابل درک
  • داشتن حق عدم سوءاستفاده، نادیده گرفته شدن و بهره کشی
  • داشتن حق اطلاع هزینه درمان از قبل از انجام هر فرآیندی

مددکاران اجتماعی درمان معمولا با تعداد متفاوتی از افراد همچون پزشکان، پرستاران، بیماران و خانواده‌ی بیماران از نزدیک کار می‌کنند. ارزیابی[۵] نیازهای بیماران معمولا اولین گامی است که مددکار اجتماعی درمان انجام می‌دهد. این مساله ممکن است شامل مصاحبه با بیمار، خانواده‌اش و پزشک باشد. ارزیابی کامل بیمار به مددکار‌اجتماعی درمان کمک می‌نماید تا مشخص کند که نیازهای بیماران چه چیزهایی هستند و چطور این نیازها برآورده می‌شوند.

مددکار اجتماعی به هر سوالی پاسخ می‌دهند و به نگرانی که فرد و خانواده‌اش دارد، توجه می‌کنند. موضوعات مالی، موضوعات بسیار رایجی هستند که مددکاران اجتماعی درمان هر روزه با آن روبرو می‌شوند.

اغلب این مددکاران اجتماعی درمان، مسئول تلاش برای کاهش فشار مالی خدمات درمانی می‌شوند. آنها غالبا با بیمارانی کار می‌کنند که بیمه سلامت آنها کافی نیست یا اصلا بیمه سلامت ندارند. در ارتباط با این موارد، مددکار اجتماعی به بیماران کمک می‌کند تا با ارائه درخواست جهت برنامه‌های کمکی یا توافق در نحوه پرداخت، هزینه‌های درمان را پرداخت کنند.

مراقبت کافی و بهیار فهمیده نگرانی هستند که بیشتر بیماران در طول درمان دارند. مددکار اجتماعی درمان به بیماران کمک نموده تا ازطریق ارجاع آنها به تسهیلات پزشکی و متخصصانی که نیازهایشان را برآورده می‌کنند درمان مناسب را دریافت کنند. اگر پزشک برای بیمار مناسب نباشد، مددکار اجتماعی درمان به بیمار کمک می‌کند تا پزشک یا مراقب متفاوتی پیدا کند که به شرایط خاص بیمار پی می‌برد.

کار مددکار اجتماعی بعداز ترخیص بیمار از بیمارستان متوقف نمی‌شود، وقتی بیمار به خانه برمی‌گردد، او درمان مطمئن می‌شود، نیازهای بیمار در خانه به خوبی برآورده می‌شود یا ن. اگر بیمار به خاطر شرایط درمانیش نیاز به کمک‌های بیشتری در خانه داشته باشد مثلا به ایجاد خدمات ضروری همچون خدمات مراقب بهداشت در خانه یا خانه سالمندان داشته باشد، مددکار اجتماعی درمان مسئول هماهنگی منابع پس از درمان است.

مددکاران‌اجتماعی‌درمان کجا مشغول به کار می‌شوند؟

اگر علاقه‌مند به فعالیت در حرفه مددکاری‌اجتماعی درمان هستند، به احتمال زیاد می‌توانید شغلی در مکان‌هایی همچون بیمارستان‌ها[۶]، آسایشگاه سالمندان[۷]، گرمخانه‌ها[۸]، کلینیک‌های اورژانسی[۹] و مراکز توانبخشی[۱۰] پیدا کنید. تعدادی از مددکاران اجتماعی درمان می‌توانند در ادارات دولتی نیز کار پیدا کنند.

گردآوری و ترجمه: زلیخا عربگری؛ کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی
مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران

[۵] assessment

[۶] Hospitals

[۷] Nursing homes

[۸] Assisted living centers

[۹] Emergency clinics

[۱۰] Rehabilitation centers

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا