نکات مهم و اساسی پیشگیری از اعتیاد برای “سنین ۲ تا ۴ سال”

نکات مهم و اساسی پیشگیری از اعتیاد برای “سنین ۲ تا ۴ سال”

به عنوان والدین، شما بزرگترین تأثیر در زندگی فرزندتان هستید و داشتن مکالمات باز و صادقانه یکی از قوی ترین راه ها برای برقراری ارتباط با فرزندانتان و کمک در جهت تبدیل شدن آنها به بزرگسالان سالم است.

هنگام پرداختن به موضوعات چالش برانگیزتر – مانند نیکوتین، الکل یا مواد مخدر – این موضوع به شکل یک بار “گفتگوی مبتنی بر موضوع مواد مخدر” نیست، بلکه غالباً به این بدین صورت محقق خواهد شد: از طریق گفتگان مکرر، پیوسته و طبیعی که با بزرگتر شدن کودک شما تکمیل می گردد.

چند نکته را باید در نظر داشت:

  • راهها و روزنه های ارتباطی را همواره باز نگه دارید و اطمینان کسب کنید که از فضایی سرشار از عشق و شفقت می آیید – حتی زمانی که گفتگوهای دشواری را تجربه خواهید کرد.
  • امکان برقراری تماس های مکرر و شرایط قابل آموزش همیشه مطرح می شوند – از آنها به عنوان فرصت های طبیعی برای بحث درباره مصرف مواد استفاده کنید.

 

نکات مهم پیشگیری از اعتیاد برای سنین پیش دبستانی (۲-۴ ساله)

سال های پیش دبستانی همه موارد بر مبنای ایجاد زیرسازی های پایه ای برای عاداات سالم است.
در زیر برخی نکات مهم و اساسی متناسب با سن کودک شما، با هدف درک صحیح خطرات مربوط به مصرف موادمخدر آورده شده است.

سناریو:

مصرف روزانه ویتامین یا دادن ویتامین روزانه به فرزندتان.

آنچه می توانید بگویید:

ویتامین ها به رشد بدن شما کمک می کنند. شما باید هر روز آنها را مصرف کنید تا بتوانید بزرگ و قوی شوید،
اما فقط باید آنچه را که من به شما می دهم بگیرید. ویتامین های شخص دیگری یا ویتامین های زیاد می تواند به شما آسیب برساند و شما را بیمار کند.

سناریو:

بچه های شما در مورد بطری های دارویی که در خانه شما می بینند کنجکاو هستند.

آنچه می توانید بگویید:

شما فقط زمانی که مریض هستید دارو مصرف می کنید و فقط در صورتی که والدین یا پزشکتان آن را به شما بدهد. مصرف دارو به تنهایی، مصرف داروی نادرست یا مصرف دارویی که مخصوص شما نیست می تواند خطرناک باشد.


سناریو:

کودک شما بزرگسالی را می بیند که سیگار می کشد یا سیگار می کشد و از آنجایی که قبلاً در مورد خطرات سیگار کشیدن صحبت کرده اید، گیج می شود.

آنچه می توانید بگویید:

بزرگسالان تصمیمات خود را می گیرند و گاهی اوقات این تصمیمات بهترین یا سالم ترین انتخاب برای بدن آنها نیست. هنگامی که فردی شروع به سیگار کشیدن می کند، بدنش احساس می کند که باید سیگار بکشد و این کار را برای ترک کردن سیگار سخت تر می کند. به همین دلیل بسیار مهم است که هرگز حتی سعی نکنید سیگار بکشید یا بخورید.

نکات مهم و اساسی پیشگیری از اعتیاد برای "سنین 2 تا 4 سال"
نکات مهم و اساسی پیشگیری از اعتیاد برای “سنین ۲ تا ۴ سال”

 

نکات پیشگیری برای کودکان پیش دبستانی:

اهمیت مراقبت از بدنمان – درست غذا خوردن، ورزش کردن و خواب خوب شبانه را توضیح دهید.
در مورد اینکه وقتی از خود مراقبت می کنید چقدر احساس خوبی دارید – اینکه چگونه می توانید بدوید، بپرید، بازی کنید و حتی ساعت های زیادی سر کار بروید، صحبت کنید.

مهارت های تصمیم گیری فرزندتان را جشن بگیرید. در صورت امکان، اجازه دهید فرزندتان انتخاب کند که چه چیزی بپوشد تا به تقویت توانایی فرزندتان در تصمیم گیری کمک کند.

به کودک خود کمک کنید از مواد خطرناکی که در دنیای نزدیک او وجود دارد دوری کند. به مواد شیمیایی مضری که معمولاً در خانه ها یافت می شوند، مانند سفید کننده ها، پاک کننده های آشپزخانه و پولیش مبلمان اشاره کنید.

تمام مواد را دور از دید و دسترس کودکان قرار دهید.

به فرزندتان کمک کنید تفاوت بین شرایط مصنوعی یا ساختگی و زندگی واقعی را درک کند.
از فرزندتان بپرسید که در مورد یک برنامه تلویزیونی یا داستان چه نظری دارد.
به فرزندتان اجازه دهید از علایق و سلایق و موارد ناخوشایندهای شما مطلع شود و در مورد اینکه چگونه خشونت یا تصمیمات بد می تواند به افراد آسیب برساند، بحث کنید.

ناامیدی را به یک فرصت یادگیری تبدیل کنید. اگر یک برج از بلوک ها در طول یک جلسه بازی مدام فرو می ریزد، با کودک خود کار کنید تا راه حل های ممکن برای مشکل پیدا کنید.
در صورت امکان، به فرزندتان اجازه دهید راه حل هایی بیابد تا بتواند به توانایی های خود برای حل مشکل یا تسکین خود (آرام نمودن خود) اعتماد کند.

در قسمت بعدی، در خصوص نکات مهم و اساسی پیگشیری از اعتیاد برای کودکان سنین ۵ تا ۸ سال می پردازیم.

 

کاری از کارگروه تولید محتوای رسانه تاب آوری اجتماعی ایران

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا