وظایف روزمره مددکاران اجتماعی درمانی | چطور می‌توان مددکار‌اجتماعی‌درمان شد؟ | مهارت های ضروری مددکار اجتماعی درمان

وظایف روزمره مددکاران اجتماعی درمانی | چطور می‌توان مددکار‌اجتماعی‌درمان شد؟ | مهارت های ضروری مددکار اجتماعی درمانوظایف روزمره مددکاران اجتماعی

مددکاران‌اجتماعی‌درمان مسئول حمایت و ارائه منابعی هستند که بیماران برای بهبود کامل از بیماری‌ها یا صدمات و همچنین نگرانی‌های روحی، جسمانی و روانی نیازمندند. پس از انجام ارزیابی کامل از نیازهای بیماران، با خانواده‌ی بیماران، سیستم حمایتی و سایر ارائه‌کنندگان خدمات سلامت به منظور تدوین برنامه ترخیص اختصاصی برای هر فرد درجهت ایجاد امکانات درمانی در خانه، نقل و انتقال، برنامه‌ی غذایی، مشاوره یا سایر درمان‌های بعدی کار می‌کنند.

مددکاران اجتماعی درمان تمامی منابع قابل دسترس را برای اطمینان از بهبودی بیماران و ایجاد رفاه مطلوب سامان‌دهی می‌کنند. آنها ارزیابی روانشناختی را تکمیل می‌کنند، برنامه‌های ترخیص را می‌نویسند، خدمات مراقبت در منزل را ترتیب می‌دهند، ارجاعات مناسبی را ارائه می‌دهند، گروههای حمایتی ایجاد می‌کنند و از بیماران و خانوادهایشان حمایت می‌کنند. اگرچه چون مددکاران اجتماعی درمان با بیمارانی در موقعیت‌های درمانی مختلف اعم از تجاوز جنسی خشن تا تشخیص سرطان لاعلاج کار می‌کنند، وظایفشان مطابق با نیازهای فردی هر بیمار، ابجاد تغییر است.

در کیس‌های حاد سوءاستفاده جنسی یا خشونت علیه کودکان ، مددکاران‌اجتماعی‌درمان، مسئول فراهم کردن حمایت روانی-اجتماعی، مشاوره سوگ و کمک به اجرای قانون در بررسی‌هایشان می‌باشند.

چطور می‌توان مددکار‌اجتماعی‌درمان شد؟

اگرچه مدرک کارشناسی مددکاری‌اجتماعی یا روانشناسی می‌تواند برای کسب تعدادی از شغل‌های غبرتخصصی در فلیدها کافی باشد، بیشتر موسسات بهداشتی نیازمند مدرک فوق لیسانس مددکاری اجتماعی از موسسه معتبر هستند. افزون‌بر فعالیت‌های کلاسی لازم در برنامه‌ی فارغ التحصیلان، دانشجویان ملزم به گذراندن حداقل ۹۰۰ ساعت کارورزی تحت سرپرستی مددکار‌اجتماعی درمانی باصلاحیت در بیمارستان هستند. درنتیجه، دریافت گواهی به منظور دستیابی به بهترین فرصت‌های پیشرفت برای مددکاران درمان در کشورشان ضروریست. برطبق کمیته انجمن مددکاری اجتماعی، بیشتر ایالتها حداقل به ۳۰۰۰ساعت تجربه سرپرستی بالینی و قبول شدن در امتحان برای کسب مجوز نیاز دارند.

مهارت های ضروری مددکار اجتماعی درمان

برای این که مددکار اجتماعی موفق شوید، ضروری است که برای پرورش روابط سازنده با بیماران متفاوت و خانوادهایشان مهارت‌های بین فردی قوی داشته باشید. مددکاران‌اجتماعی درمان به تکمیل مهارت‌های شنیداری برای فهم کامل نیازهای بیماران و مهارت‌های سازمان یافته برای حفظ جزئیات درمان و برنامه‌های ترخیص و مهارت‌های حل مساله درجهت ایجاد راه‌حل‌های جدید برای چالش‌های مشابه، نیاز دارند. از همه مهمتر این که مددکاران اجتماعی درمان برای نشان دادن همدردی با بیماران در موقعیت‌های پر استرس باید بسیار محکم و دلسوز باشند.

درحالی که اداره‌ی آمار کار خاطر نشان می‌کند که به علت افزایش نیاز به خدمات سلامت، اشتغال برای مددکاران اجتماعی تا قبل از ۲۰۲۲ به رشد بسیار سریعتر از متوسط، در حدود ۲۷% پیش بینی شده است، بهترین زمان برای داوطلبان واجد شرایط جهت ورود به این مسیر شغلی مورد تقاضا است.

با آموزش مناسب و تجربه، شما می‌توانید در مسیر درست کار بعنوان مددکار اجتماعی درمان دارای مدرک قرار بگیرید و به بیماران برای مقابله با نگرانی‌های مراقبت بهداشتی استرس‌زا کمک می‌کنید.

گردآوری و ترجمه: زلیخا عربگری؛ کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی
مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا