آموزش تاب آوری خانواده برگزار شد

اولین کارگاه سال رسانه تاب آوری ایران

آموزش تاب آوری خانواده برگزار شد

کاری از روابط عمومی رسانه تاب آوری ایران

آموزش تاب آوری خانواده برگزار شد: بر اساس برنامه مدون آموزشی تهیه شده در مسیر ارتقاء سطح سازگاری و انطباق پذیری جامعه هدف تحت پوشش خیریه کودکان ساجل بهشتی، اولین جلسه تخصصی از مجموعه کارگاههای انعطاف پذیری و سازگاری والدین با تأکید بر زنان سرپرست و مادران در سال ۱۴۰۳ با تدریس دکتر جواد طلسچی یکتا (مدیر و موسس رسانه تاب آوری ایران) برگزار شد.

در این جلسه تخصصی که با حضور مادران تحت پوشش موسسه خیریه کودکان ساحل بهشتی صورت پذیرفت پیرامون مؤلفه های سازگاری و انعطاف پذیری – مهارتهای اساسی زندگی – الگوهای عملی ایجاد تاب آوری در خانواده به تفصیل آموزش های لازم ارائه گردید.

در بخش پایانی این کارگاه آموزشی، اصول و مهارتهای مهم و اساسی خانواده تاب آور به مادران تحت پوشش این مرکز آموزش داده شد.

در ادامه تصاویری از این کارگاه آموزشی نمایه می گردد.


 

درباره انعطاف پذیری و سازگاری خانواده بیشتر بدانید

اصول ایجاد خانه تاب آوری و خانواده تاب آوربا مدنظر قراردادن بنیان هایی چون حفظ نظام باورها در برابر تلاطمات فردی و اجتماعی، تعهد و مسئولیت پذیری افراد در خانه و خانواده، همکاری و تلاش اعضا برای ارتقاء روابط بین فردی در خانواده و در نهایت تقویت مهارت ها و صفات شخصیتی تاب آوری شکل و ساختار می یابد.لذا خانه تاب آوری و خانواده تاب آور امری است که در مدار رشد شخصیتی از سویی و از طرف دیگر در مرحله کنش های متقابل اجتماعی قوام می یابد.

نکته بسیار مهم در حوزه شکل گیری خانه تاب آوری و خانواده تاب آور، در مقوله نظام باورها نهفته است. این مسئله را می توان مهمترین رکن روانی مسئله تاب آوری خانواده دانست.در کنار فعل و انفعالات درون خانوادگی، تاب آوری وابسته به عوامل خارجی نیز می باشد. این عوامل شامل، حمایت های اجتماعی، امنیت شغلی و مالی اعضای خانواده خواهد بود.

ساخت نظام باورهای مثبت اندیش و امیدوار در کنار درک تغییرات و ناملایمات احتمالی پیش رو، ظرفیت های همکاری و تلاش افراد را در این بستر افزایش می دهد. اما مسائل فوق را باید بر محور توانایی های درونی خانوادگی برای افزایش تاب آوری در نظر داشت.

در حقیقت، دیالکتیک بین عوامل بیرونی و درونی خانه و خانواده، قوام بخش خانه تاب آوری و خانواده تاب آور است.پایداری خانه تاب آوری و خانواده تاب آوراز مهمترین مواردی که می تواند تاب آوری خانواده را ارتقاء بخشد، ثبات و پایداری خانه تاب آوری و خانواده تاب آور است.بدین معنا که به هر میزان پایبندی و تعهد زوجین در ازدواج محکم تر باشد، تاثیر آن در گذر از ناملایمات و تاب آوری خانواده بیشتر است.

افزایش صمیمیت بین اعضای خانواده نیز تابعی از استحکام بنیان تعهد پدر و مادر تلقی می شود. لذا در مقوله اصول ایجاد خانه تاب آوری و خانواده تاب آور، مهارت آموزی زوجین در ابتدای زندگی مشترک، آموزش مهارت های زندگی در حین گذران زندگی و همچنین آسیب شناسی چالش های احتمالی بسیار ضروری است.در نهایت، می بایست بهداشت روانی هر یک از طرفین را در کنار حمایت های اجتماعی از آنها مدنظر قرار داد تا بتوان بصورت پایدار خانه تاب آوری و خانواده تاب آور را در به طرق مختلف و اشکال متنوع ترویج و توسعه داد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا